Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Eduskunta ei aruta hõimupäeva kuulutamist tähtpäevaks

12.09.2013

Soome Eduskunta ei pea vajalikuks arutada hõimupäeva tähistamist riikliku tähtpäevana, nagu seda on otsustanud Eesti ja Ungari parlamendid, seisab Helsingist Riigikokku saadetud kirjas.

Parlamentidevahelise Liidu Soome rühma juht Maria Lohela kinnitab Riigikogu soome-ugri toetusrühma juhile Juku-Kalle Raidile saadetud teates, et soome-ugri koostöö toimib hästi juba olemasolevatel alustel.

Kirjas seisab, et Parlamentidevahelise Liidu Soome rühm konsulteeris hõimupäeva asjus riigi kultuuriministeeriumi ja välisministeeriumiga ning jõudis järeldusele, et Soome parlamendis ei ole tarvis seda teemat arutada.

Saadikuterühm tervitab sellegipoolest soome-ugri koostööd olemasolevas raamistikus ning ootab 2016. aastal Lahtis peetavat soome-ugri rahvaste maailmakongressi.

Eesti Riigikogu täiendas 2011. aasta veebruaris pühade ja tähtpäevade seadust sätetega, et  hõimupäeva tähistatakse Eestis oktoobrikuu kolmandal laupäeval riikliku tähtpäevana. Ungari parlament ühines algatusega tänavu aprillis, kuulutades sama päeva soome-ugri sugulasrahvaste päevaks.

Hõimupäeva hakati tähistama oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel vastavalt 1931. aastal Helsingis toimunud soome-ugri 4. kultuurikongressi otsusele. Samalaadne otsus on kirjas 2000. aastal Helsingis toimunud soome-ugri rahvaste 3. maailmakongressi resolutsioonis.

1930. aastatel tähistati Eestis hõimupäeva laialdaselt koolimajades ja vallamajades. Teise maailmasõja algus ja Eesti okupeerimine katkestasid hõimupäeva traditsiooni, kuid see taastati 1988. aastal.

Alates 1990. aastast on hõimupäevast välja kasvanud nädalapikkune üle Eestimaa toimuv üritustesari, kuhu saabub külla soome-ugri rahvaste kultuuritegelasi, poliitikuid, teadlasi ja folklooriansambleid Venemaalt, Ungarist, Soomest ja mujaltki. Sügiseste hõimupäevade tähistamine on muutunud traditsiooniks ka Venemaa soome-ugri aladel.