Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

2013. aasta hõimupäevade filmiprogramm

Tänavuste hõimupäevade filme näidatakse Tallinna Kinomajas,
BFMi kinos SuperNova ning kinos Artis kolme nädala kestel.

 

Eesti Rahva Muuseumi
näitustemaja

BMFi Supernova
 

T 15. oktoobril kell 18.30
"Niidumari taevalikud naised"

K 16. oktoobril kell 17.15
"Niidumari taevalikud naised"

Aleksei Fedortšenko marikeelne mängufilm, mida autorid on nimetatud mari "Decameroniks", on osalenud Rooma filmifestivali võistluskavas, Sotši filmifestivalil Kinotavr, Wroclavi filmifestivalil ning Toronto filmifestivali programmis VanGuard. Fedortšenko on kahe varasema filmiga saanud väiksemaid auhindu Veneetsia filmifestivalilt. Viimati pälvis seal tunnustust tema film "Tsiitsitajad", mis räägib väljasurnud soome-ugri rahvast merjalastest.
"Tsiitsitajates" mängis naispeaosa eesti päritolu näitlejanna Julia Aug, kes lööb koos oma 17aastase tütre Polinaga kaasa ka "Niidumari taevalikes naistes".

Mõlemad filmid on pühendatud soome-ugri rahvaste kummalistele tavadele, neis on omajagu erootikat ja sidemeid teispoolsusega.
Deniss Ossokini stsenaariumi järgi vändatud film niidumari naistest koosneb 23 lühiloost, mis kõik keskenduvad o-tähega algavate nimedega tütarlaste tegemistele. Orapti, Odarnja, Ofrasi ja teised pole omavahel millegi muu poolest seotud, kui et nad on rahvuselt marid. Filmis näidatakse palju mari rahvatavasid ja uskumusi.


Niidumaridest rääkivas filmis mängib ka tuntud mari näitleja Vassili Domratšejev. Ka vene näitlejad õppisid võtete käigus mari keelt. Osa linateosest on üles võetud Mari Eli vabariigis ja Sverdlosvki oblasti mari külades.

Teistes rollides: Jana Trojanova, Jana Sekste, Darja Jekamassova, Olga Degtjarjeva.
 

Kinomaja

Hõimupäevade filmid linastuvad Eesti filmi sarjas tasuta kolmel järjestikusel teisipäeval:


8. oktoobril kell 18.00
Filmid hantidest ja neenetsitest:
"Lend", "Juri Vella maailm"


Valentin Kuigi dokumentaalfilm "Lend" (1995) räägib hantide elust – kuidas lapsed viiakse helikopteriga linna kooli, kus nad võõranduvad oma kultuurist. Liivo Niglase "Juri Vella maailm" (2003) portreteerib hiljuti manalateele läinud neenetsi põdrakasvatajat, poeeti ja poliitikut Juri Vellat (1948–2013). Filme kommenteerib Valentin Kuik.


15. oktoobril kell 18.00
Dokumentaalfilmid liivlastest:
"Liivi rannikult", "Liivi rannal", "Liivlaste lood"


Kinomajas näeb 1940. aastal valminud Vladimir Parveli filmi "Liivi rannikult", Endel Nõmbergi 1966. aastal vändatud "Liivi rannal" ning Lennart Meri alustatud ning Enn Säde lõpetatud linateost "Liivlaste lood" (1991). Viimasest näeb värskelt restaureeritud digikoopiat. Filme kommenteerib Enn Säde.


22. oktoobril kell 18.00
Sugri-mugri multi-kulti


Näidatakse Eesti animafilme, mis on inspireeritud eestlaste või meie hõimlaste rahvatraditsioonist. Linastuvad Kalju Kivi "Tähe mõrsja" (1984) ja "Miks puud ei kõnele" (1988), Riho Undi ja Hardi Volmeri "Nõiutud saar" (1985), Hardi Volmeri "Tööd ja tegemised" (1988), Mikk Ranna ja Priit Tenderi "Vares ja hiired" (1998) ning Priit Tenderi "Ussinuumaja" (2012). Kohal on filmide autorid.


Kino Artis

Teisipäeval, 15. oktoobril kell 16.30
Ellen Astri-Lundby "Minu ema saladus"


Artise väikeses saalis linastuva norra dokumentalisti filmis analüüsib autor mõnusa huumoriga olukorda, kus ta ühtäkki saab teada, et tema ema on terve elu perekonna eest varjanud oma saami päritolu.


Kolmapäeval, 16. oktoobril kell 16.30
Nils Gaupi mängufilm "Kautokeino mäss" (2008)


Artise väikses saalis linastuv film on olnud hõimupäevade filmikavas ka varem. Esimene põhjasaamikeelse filmiga "Rajaleidja" (1987) tähelepanu äratanud ja võõrkeelsele Oscarile kandideerinud saami päritolu Norra režissööri Nils Gaupi uusima saamiteemalise filmi esilinastus oli Tromsø rahvusvahelisel filmifestivalil 2008. aastal.


Film käsitleb saami kogukonna 1852. aasta ülestõusu, mille käigus said surma Kautokeino kaupmees, politseinik ja kaks saami mässulist. Sündmused on kogukonnale nii palju valu tekitanud, et nendest pole tänini palju kõneldud. Samuti on maha vaikitud konflikti põhjused: kiriku, Norra seaduste ja saami traditsioonilise eluviisi kokkusobimatus. Film sündiski selleks, et nendest asjadest lõpuks avalikult rääkida. Režissöör Gaupil on ülestõusuga ka isiklik side, sest üks surmatud mässulistest oli ta vanavanavanaema.

Lavastaja ja üks stsenariste Nils Gaup. Osades: Anni-Kristiina Juuso, Nikolaj Coster-Waldau, Mikael Persbrandt, Michael Nyqvist, Nils Gaup, Mikkel Gaup.Artises näidatavad filmid on tasuta ja mõeldud eeskätt koolirühmadele.

 

Teiste korraldajate filmikavad

Hõimunädala filmikava Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

X Ungari filmi päevad Tartus Genialistide Klubis