Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Sel nädalal tähistatakse hõimupäeva

2013-10-14
 
19. oktoobril tähistatakse üle Eesti soome-ugri rahvaste tutvustamiseks mõeldud hõimupäeva, sel aastal möödub 85 aastat esimestest hõimupäevadest, samuti 25 aastat hõimupäeva traditsiooni taastamisest. Alates 2011. aastast on hõimupäev riiklik tähtpäev ja sel päeval heisatakse Eestis riigilipud.

Laupäeval tähistatakse hõimupäeva rahvusvahelise konverentsiga „Soome-ugri rahvaste taasärkamine ja hõimupäevad 25“, mis toimub Eesti Rahvusraamatukogus ning üritusi toimub veel mitmes Eesti eri paigas.

Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Anne-Ly Reimaa sõnul aitab hõimupäeva tähistamineparemini teadvustada meie rahvuslikku omapära ja kuulumist soome-ugri rahvaste perre, süvendavad austust oma juurte, keele ja kultuuri vastu. „Hõimupäev on soome-ugri rahvaste ja riikide kultuurikoostöö sümboliks“, märkis Reimaa.

Hõimupäeva tähistatakse Tallinnas, Tartus ja Viljandis ning mitmetes teistes maakonnakeskustes. Soome-ugri rahvaste pärimusmuusika kontserte annavad nii karjala, vepsa, soome, udmurdi, komi, mari, mokša, ungari kui eesti muusikud kõikjal Eestis kuni 1. novembrini. Lisaks näidatakse soome-ugri teemalisi filme kinos Artis, Kinomajas ja ETV2-s. Samuti toimuvad loengud, klubiõhtud ja näitused koolides, raamatukogudes, rahvamajades. Projekti „Soome-ugri maitsed“ raames tutvustakse koolides hõimurahvaste toidukultuuri.

Hõimupäevi on peetud alates 1928. aastast. Helsingis 1931. aastal kogunenud soome-ugri IV kultuurikongressi otsusel peetakse hõimupäeva Eestis, Soomes ja Ungaris iga aasta oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel. Viimastel aastatel on ka Venemaa soome-ugri piirkondades korraldatud sellel ajal soome-ugri teemalisi üritusi. Hõimupäeva tähistamise traditsiooni jätkati taasiseseisvunud Eestis 1988. aastal.

Hõimupäevaga seotud üritused saavad teoks kultuuriministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi, kultuurkapitali, Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti, Soome ja Norra suursaatkonna ning Ungari instituudi toetusel. Hõimupäeva üritusi korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus, lisaks on kaasatud maakondlikud kultuurikorraldajad, samuti kohalikud omavalitsused, koolid ja raamatukogud.

Kultuuriministeeriumi pressiteade