Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hõimupäevade peaesineja Ulla Pirttijärvi (Jazzkaar)

Pressiteade 14.10

Hõimupäevad tähistavad oma 25. juubelit jõudes igasse Eestimaa nurka. Hõimupäevade peakülaliseks on lummava häälega saami lauljatar Ulla Pirttijärvi oma ansambliga Ulda. Kontsedid toimuvad hõimupäevade ja Sügisjazzi koostöös.

16. oktoobril kell 19.00 Tartus Athena keskuses

18. oktoobril kell 19.00 Kumus

Pirttijärvi on särav isikupärane artist, kuuludes samasse klassi Mari Boine ja Wimmega. Tema looming keerleb ümber traditsiooniliste joigude – korduvad lihtsad sõnaderead, mis räägivad saami tavadest, aga ka poeetilistest nähtustest – erilisest põhjavalgusest, kuust, huntide ulgumisest, mida ta põimib väga loomutruult oma lauludesse.

Muusikakriitik Chris Nickson on Pirttijärvi muusika kohta kirjutanud: "Algupärane joig on vastupandamatu. See läheb otse südamesse, manab silme ette jäised väljad ja saami põdrakasvatajad. Õhustikus, mis ei ühine liialt new age’i helidega, koob Pirttijärvi kaunist kangast. Tema helikeel on pehme, kuid samas jõuline, rütmikas ja värviline. See on põhjamaiselt jahe ja võluvalt kaunis."

Saamid asusid põhja-aladele elama üle kümne tuhande tagasi ja arvatakse, et joig ongi Euroopas kõige vanem musitseerimise vorm, mis on säilinud tänaseni algupärasel kujul. Ulla Pirttijärvi on saami kultuuri edasiviija, õpetades lastele saami keelt ja saami joige. Ta kõige esimesed oma lood olidki kirjutatud lastele ja see album kandis nime Honkonk Dohkka.

Ulla Pirttijärvi on pärit Põhja-Soomest Angelist. Ta on üks kogu maailmas tuhandeid heliplaate müünud Angelin Tytöt endistest liikmetest.

Oma soolokarjääri alustades pühendus ta joiu esitamisele, püüdes seejuures säilitada algupäraste laulude olemust ja tuuma. Tema rahvusvaheline karjäär solisti, joiguja ja heliloojana sai alguse sooloalbumiga Ruossa Eanan (1998), teine sooloplaat Mattarahkku Askai (2002) jutustas esivanemate lugusid, selle kavaga käis Ulda täpselt kümme aastat tagasi esinemas Eestis ning andis meeldejääva kontserdi Sakala keskuses. Kolmas plaat Aibbaseabmi – Igatsus – ilmus 2008. aastal ning 2012. aastal nägi ilmavalgust Ulda, mille nimi tähistab saami müütilist maa all elavat hinge. Ulda on poeetilise saami muusikaga esinenud Soomes, Rootsis, Norras, Venemaal, Eestis, aga ka Kreekas, Saksamaal ja mitmel pool mujal.

Ulla Pirttijärvi kontserdi partner on MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Juubeliks kutsuti hõimupäevadele kümmekond folklooriansamblit Venemaa soome-ugri aladelt, Soomest, Saamimaalt ja Ungarist. Muusikud rändavad üle Eesti, annavad kontserte koolides ja rahvamajades ning kogunevad kokku suurkontsertidele 17. oktoobril Tartu Ülikoolis, 18. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja 19. oktoobril Tallinnas Mustpeade majas.

Sügisjazzi toetavad Jazzkaare kuldsponsor Danske Bank, peasponsorid KAFO, ERGO ja Eesti Päevaleht. Ametlik majutuspartner on My City Hotel, aastasponsorid on United Motors, Tallink ja Aktaprint. Sügisjazzile panevad õla alla ka Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriväärtuste amet, MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Eesti Kontsert.

Sügisjazzi piletid on saadaval Piletilevi müügikohtades ning veebiaadressil www.piletilevi.ee. Täpsem info aadressil www.jazzkaar.ee ning Jazzkaare infotelefonil 666 0030.

Kohtume kontsertidel!

www.jazzkaar.ee