Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Eestisse saabus hõimupäevade peakülaline Ulla Pirttijärvi

16.10.2013

Täna saabus Eestisse hõimupäevade peakülaline – lummava häälega saami lauljatar Ulla Pirttijärvi oma ansambliga Ulda.

Tema kontserdid on hõimupäevade ja Sügisjazzi raames 16. oktoobril kell 19.00 Tartus Athena keskuses ja 18. oktoobril kell 19.00 Kumus.

Pirttijärvi on särav isikupärane artist, kuuludes samasse klassi Mari Boine ja Wimmega. Tema looming keerleb ümber traditsiooniliste joigude.

Need on korduvad lihtsad sõnaderead, mis räägivad saami tavadest, aga ka poeetilistest nähtustest: erilisest põhjavalgusest, kuust, huntide ulgumisest, mida ta põimib väga loomutruult oma lauludesse.

Muusikakriitik Chris Nickson on Pirttijärvi muusika kohta kirjutanud: "Algupärane joig on vastupandamatu. See läheb otse südamesse, manab silme ette jäised väljad ja saami põdrakasvatajad. Õhustikus, mis ei ühine liialt new age’i helidega, koob Pirttijärvi kaunist kangast. Tema helikeel on pehme, kuid samas jõuline, rütmikas ja värviline. See on põhjamaiselt jahe ja võluvalt kaunis."

Saamid asusid põhja-aladele elama üle kümne tuhande tagasi ja arvatakse, et joig ongi Euroopas kõige vanem musitseerimise vorm, mis on säilinud tänaseni algupärasel kujul. Ulla Pirttijärvi on saami kultuuri edasiviija, õpetades lastele saami keelt ja saami joige. Ta kõige esimesed oma lood olidki kirjutatud lastele ja see album kandis nime Honkonk Dohkka.

Ulla Pirttijärvi on pärit Põhja-Soomest Angelist. Ta on üks kogu maailmas tuhandeid heliplaate müünud Angelin Tytöt endistest liikmetest.

Oma soolokarjääri alustades pühendus ta joiu esitamisele, püüdes seejuures säilitada algupäraste laulude olemust ja tuuma. Tema rahvusvaheline karjäär solisti, joiguja ja heliloojana sai alguse sooloalbumiga Ruossa Eanan (1998).

Teine sooloplaat Mattarahkku Askai (2002) jutustas esivanemate lugusid. Selle kavaga käis Ulda täpselt kümme aastat tagasi esinemas Eestis ning andis meeldejääva kontserdi Sakala keskuses.

Kolmas plaat Aibbaseabmi – Igatsus – ilmus 2008. aastal ning 2012. aastal nägi ilmavalgust Ulda, mille nimi tähistab saami müütilist maa all elavat hinge. Ulda on poeetilise saami muusikaga esinenud Soomes, Rootsis, Norras, Venemaal, Eestis, aga ka Kreekas, Saksamaal ja mitmel pool mujal.

Jazzkaar: Hõimupäevade peaesineja Ulla Pirttijärvi