Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hõimupäevade suurüritused on ukse ees

17.10.2013

Täna kogunevad Eestisse saabunud hõimurahvaste pärimusmuusikaansamblid Tartusse suurkontserdile;  laupäevasel hõimupäeval saab soome-ugri rahvaste ehedast laulukultuurist osa Tallinnas Mustpeade majas, enne seda on rahvusraamatukogus konverents soome-ugri rahvaste taasärkamisest.

Täna, 17. oktoobril kell 18.00 algab suur hõimupäevade kontsert Tartu ülikooli aulas. 19. oktoobril kell 17.00 on Tallinnas Mustpeade majas hõimupäevade lõppkontsert, kus on traditsiooniliselt väljas rahvusseltside info- ja suveniiriletid ning pakutakse ka sugulasrahvaste suupisteid. Kontsert lõpeb tantsutoaga, kus saab ka publik kaasa lüüa.

Neil kontsertidel esinevad pea kõik hõimupäevade külalised: karjalaste ansambel Sattuma ja vepslaste Noid Petroskoist, Soome duo Ponsi Rääkkyläst, Baškortostani udmurtide Utšõ Nõl, komide Zarni An’, Tatarstani maride Lai Mardež, mokšade Paigonja ja Ungari rahvakunstiansambel Debreceni Népi Együttes. Lavale tulevad ka Eestis tegutsevad rahvusseltside ansamblid.

Viljandi Pärimusmuusika Aidas on reedel, 18. oktoobril kell 19.00 samuti hõimupäevade kontsert. Seal esinevad Venemaalt saabunud hõimurahvaste esindajad: udmurdid, komid, marid ja mokšad. Sissepääs kõigile kontsertidele maksab kaks kuni viis eurot.

Laupäeval, 19. oktoobril tähistatakse Eestis riikliku tähtpäevana hõimupäeva, mil heisatakse riigilipud. Enne Tallinna peakontserti toimub sel päeval rahvusraamatukogus kella 10.00–15.00 ka rahvusvaheline konverents „Soome-ugri rahvaste taasärkamine ja hõimupäevad 25“. Konverentsile on oodatud kõik huvilised, kuid vajalik on eelregistreerimine aadressil fennougria@fennougria.ee.

Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis on avatud Eesti Rahva Muuseumi uus näitus "Soome-ugri ja samojeedi rahvad". Viljandi Pärimusmuusika Aidas eksponeeritakse näitust "Veelinnurahvas. Lennart Meri soome-ugri filmirännakud 1969–1988".

Hõimupäevi tähistatakse Eestis, Soomes ja Ungaris juba alates 1928. aastast, et näidata üles solidaarsust sugulasrahvastega ning toetada neid oma kultuuri ja keele hoidmisel. Tänavu tähistavad hõimupäevad Eestis taasiseseisvusaja 25. juubelit.