Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Konverents meenutab hõimurahvaste taasärkamisaega

18.10.2013

Homsel hõimupäeval on Tallinnas rahvusraamatukogus rahvusvaheline konverents, millel osalejad meenutavad veerandsaja aasta tagust soome-ugri rahvaste taasärkamisaega.

Hõimupäevade 25. aastapäevale pühendatud konverentsi esinejatena astuvad üles inimesed, kes seisid veerandsaja aasta eest uue alguse juures: Mall Hellam ja Jaak Prozes Eestist, Riho Grünthal Soomest, Sándor Csúcs Ungarist ning külalised Karjalast, Komimaalt ja Marimaalt.

Üheks peaesinejaks on Komi vabariigi parlamendi asespiiker Valeri Markov, kes on 20 aastat olnud soome-ugri rahvaste rahvusvahelise konsultatiivkomitee esimees. Markov on osalenud komide rahvuslikus liikumises alates 90ndate aastate algusest ning korraldanud 1992. aastal soome-ugri rahvaste I maailmakongressi.

Üks soome-ugri liikumise liidreid on ka vepslane Zinaida Strogalštšikova, kes töötab Karjala keele, kirjanduse ja ajaloo instituudis etnoloogiateadurina. Ta on aastaid võidelnud nii vepslaste kui ka teiste soome-ugri põlisrahvaste õiguste eest. Marimaalt osaleb kongressil sealse rahvusliikumise taassünni juures olnud etnoloog Nikandr Popov, kes on uurinud süvitsi mari rahva kombeid ja omausku.

Riho Grünthal on Helsingi ülikooli läänemeresoome keelte professor ning Sándor Csúcs Ungari fennougristikaõppejõud ning üks Reguly seltsi asutajatest. Eesti Ungari seltsi liige Mall Hellam on osalenud ka Eesti kodanikuühiskonna arendamisel läbi oma töö Avatud Eesti Fondis. Jaak Prozes on MTÜ Fenno-Ugria Asutuse nõunik ning hõimuliikumise aktiivseimad edendajaid Eestis.