Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Laupäevasel hõimupäeval heisatakse Eesti lipud

19.10.2012

Laupäeval, 19. oktoobril on hõimupäeva puhul Eestis lipupäev, teatab Riigikantselei.  

Lipud peaks heiskama ka pühapäeval, mil on kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste puhul samuti lipupäev.

Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Eesti lipu võivad heisata ka kõik teised.

Lipud heisatakse hiljemalt kell kaheksa hommikul ja langetatakse päikeseloojangul. Kui lippu ei langetata, tuleb lipp pimedal ajal valgustada.

Hõimupäeva tähistamise eesmärgiks on teadvustada eestlaste kuulumist soome-ugri rahvaste perre ning väärtustada sellega meie ühist pärandit.

Hõimupäeva hakati tähistama oktoobrikuu kolmandal nädalavahetusel vastavalt 1931. aastal Helsingis toimunud soome-ugri 4. kultuurikongressi otsusele. Samalaadne otsus on kirjas 2000. aastal Helsingis toimunud soome-ugri rahvaste 3. maailmakongressi resolutsioonis.

1930. aastatel tähistati Eestis hõimupäeva väga laialdaselt koolides ja vallamajades. Teise maailmasõja algus ja Eesti okupeerimine katkestasid hõimupäeva traditsiooni, kuid see taastati 1988. aastal. Alates 2011. aastast on hõimupäev Eestis riiklik tähtpäev.

Alates 1990. aastast on hõimupäevast välja kasvanud nädalapikkune üle Eestimaa toimuv üritustesari, kuhu saabub külla soome-ugri rahvaste kultuuritegelasi, poliitikuid, teadlasi ja folklooriansambleid Venemaalt, Ungarist, Soomest ja mujaltki.

Eesti lipu kasutamise hea tava