Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Kirjandusajakiri Carelia muutub almanahhiks

05.11.2013

Venemaa vanim soomekeelne ajakiri Carelia muutub kirjandusajakirjast kolmekeelseks almanahhiks: kaks numbrit üllitatakse aastas soome keeles, üks karjala ja üks vepsa keeles.

31. oktoobril esitas Karjala vabariigis karjala-, soome- ja vepsakeelseid ajalehti ja ajakirju välja andev kirjastus Perioodika Carelia töötajatele teate ajakirja ümberkorraldamise kohta.

Senisest kaheksast töötajast ei saanud koondamisteadet vaid peatoimetaja Robert Kolomainen. Ülejäänute asemel võetakse tööle kolm toimetajat, kes hakkavad tegelema soome-, karjala- ja vepsakeelsete kirjutistega.

"See tähendab, et Carelial kui ajakirjal on lõpp," ütles üks ajakirja praegustest toimetajatest Armas Mašin. Tema sõnul pole ajakiri, mis ilmub kord poole aasta jooksul, enam ajakiri.

Mašin rääkis Vesti Kareliale, et ajakirjas avaldati järjejutuna suuremaid proosateoseid, nüüd pole seda enam võimalik teha. Ta ütles, et tal pole mingit ettekujutust ajakirja tulevase sisu osas.

Pealegi on Mašini kinnitusel vaibunud jutud Carelia internetiversioonist, kuigi varem kaalusid Karjala vabariigi ametnikud ajakirja veebiversiooni loomist. Kokkuvõttes on tema arvates kultuuri pealt otsustatud säästa.

Carelia ning teiste karjala-, soome- ja vepsakeelsete ajalehtede ja ajakirjade saatust on Karjala vabariigis vaetud juba ligi aasta. Vabariigi juht Aleksandr Hudilainen on tahtnud Periodika juhtimiskulusid vähendada, ajakirjanikud aga on kartnud koondamist ja lehtede kinnipanekut.

2013. aastal eraldati ajalehti Karjalan Sanomat, Vienan Karjala, Oma Mua, Kodima ning ajakirju Kipinä ja Carelia välja andvale kirjastusele 18 miljonit rubla nagu ka 2012. aastal.

Вести Карелии: «Карелии» приходит конец»