Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Krasnojarskis esitleti kogumikku "Siberi setode laulud"

08.11.2013

Siberis Krasnojarskis esitleti raamatulaadal antoloogiat "Siberi setode laulud", mille autoriteks on Andreas Kalkun ja Anu Korb. Esitluse korraldas Krasnojarski eestlaste rahvuskultuuriautonoomia.

Eesti Rahvaluule Arhiivi väljaanne ilmus eelmisel aastal. Antoloogia plaatidelt leiab läbilõike Siberi setode lauluvarast: seto laulud, sekka eesti ja vene omi.

Kogumik sisaldab salvestusi uskumuste ja kommete kohta, mis on seotud rahvakalendri tähtpäevade, sünni, ristimise, abielu, surma ja matuste ning ka põllumajanduse ja loomakasvatuse, traditsiooniliste ravivõtetega, aga ka muinasjutte, anekdoote, legende ning jutte esivanemate ja külade asutajate kohta.

Salvestused pärinevad aastatest 1987 ja 1988, kui neid salvestas Igor Tõnurist ning aastatest 2007 ja 2008, kui Eesti Rahvaluule Arhiiv tegi Siberis välitöid.

Setomaalt kaasa toodud laulutraditsioon on enam kui saja aasta jooksul elanud emakultuurist isoleerituna oma elu uues keskkonnas võõraste keelte ja lauludega koos ning säilinud äratuntavalt setopärasena.

Eesti-Vene piiril elanud setod jõudsid ülerahvastatud Setomaalt Siberi väheasustatud aladele 19. sajandi lõpukümnendil ja 20. sajandi algul massilise väljarändamise ajal. Nende elupaigaks sai Ida-Siber, Jenisseiski kubermangu (nüüd Krasnojarski krai) Kani ja Mana jõe vaheline ala Sajaanide eelmäestikus.

21. sajandi algul elasid Siberi setod kompaktsemalt koos Krasnojarski krai Partisanski rajooni külades Hait, Bulatnova ja Krestjansk. Veel on setosid Manski ja Rõbinski rajoonides.

Uralistica: В Красноярске состоялась презентация альбома «Песни сибирских Сето» Эстонского фольклорного архива

EKM Teaduskirjastus: Helisalvestusi Eesti Rahvaluule Arhiivist 7. Siberi setode laulud