Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Bäckman: Soome ühendused toetavad Vene separatiste

11.11.2013

XIV Российско-Финляндский культурный форум пройдет в Великом НовгородеSkandaalne Soome õigusteadlane Johan Bäckman ütles Vene lehele Pravda.ru, et Soomes tegutsevad ekstremistlikud organisatsioonid, mis toetavad separatistlikke liikumisi Venemaal. 

Soomes tegutseva infoportaali Kavkaz-Tsentr kõrval toetavad
Bäckmani sõnul separatismi ka soome-ugri rahvastega tegelevad organisatsioonid. Üheks selliseks on Vene-Soome kodanikufoorum (Finorosforum), mis tegeleb Bäckmani arvates võimude ja president Putini vastase propagandaga ning esitab pretensioone separatismi toetamise vaimus.

"Nad propageerivad nn etnofuturismi ideed – see on peaasjalikult soome-ugri ekstremistide ideoloogia. See on juba teatud Suur-Soome ideoloogia," sõnas Bäckman.

Kolmanda rühmana tõi Bäckman välja Karjala tagastamist nõudvad organisatsioonid, eelkõige Pro Karelia. Bäckmani teadmisel on Soome revanšistid leidnud viimasel ajal ühise keele Jaapani omadega, kes nõuavad Venemaalt tagasi Kuriili saari, ning koordineerivad nendega oma tegevust, et Venemaale paremini survet avaldada. 

Bäckman nimetas veel ühe Venemaa-vastase tegevussuunana tegelemist Arktika teemaga. Tema sõnul avaldas Soome hiljuti rahvusliku Arktika-strateegia, kuigi Bäckmani hinnangul ei peaks Soomel selle piirkonnaga üldse pistmist olema.

"See on seotud Greenpeace'iga, sest riigi teatud institutsioonid ja eriteenistused püüavad kõigi jõududega segada Venemaa tegutsemist Arktikas. Greenpeace'i hiljutine aktsioon Arktikas oli planeeritud Venemaa-vastane info- ja psühholoogiline operatsioon," selgitas Bäckman oma seisukohta Pravdale.

Pravda.ru avaldas äsja separatismi teemal mitu artiklit, sest võimupartei esindajad esitasid Riigiduumale eelnõu, mis näeb separatismipropaganda eest ette kolme kuni kuue aastase kriminaalkaristuse. 

Separatismisuunalise organisatsioonilise tegevuse ja avalike aktsioonide rahastamise eest on eelnõus sätestatud kuue kuni kümne aastane vabadusekaotus, vägivalla kasutamise või ametikoha kuritarvitamise ning meedia ja interneti kasutamise või organiseeritud rühma kaasamise eest koguni kuni 20-aastase karistus.

Правда.Ру. Йохан Бекман: В Финляндии действуют организации, которые поддерживают сепаратистов в России

Интерфакс: За сепаратизм предлагают сажать на 20 лет