Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Võrus algas soome-ugri vähemuskeelte seminar

20.11.2013

Täna algab Võrus rahvusvaheline seminar "Soome-ugri vähemuskeelte taaselustamine kunsti abil", mida korraldatakse Soome Kone fondi keeleprogrammi toel.

Helsingi ülikooli, ühenduse Nuori Karjala ja Võru instituudi korraldatud seminaril käsitletakse keele kandjate identiteedi tugevdamise võimalusi kunsti ja kultuuri kaudu ning rahvusvähemuste omavahelist kultuurialast suhtlemist.

Projekti praktiliseks eesmärgiks on luua kultuuriprojektide ja vähemuskeelte taaselustamise metoodika proovikogum Karjala vabariigis Vieljärvi (Vedlozero) külas, mis töötaks tulevikus ka teistel soome-ugri aladel.

Projekti idee kohaselt võib tänu kultuuriprojektidele murda stereotüüpe ja väärtushinnanguid keeltest ja nende kasutamisest. Praegu on sageli vähemusrühmade keele- ja kultuuriidentiteet nõrk ja keelte prestiiž madal.

Võru seminaril esinevad Soomest Helsingi ülikooli professor Janne Saarikivi, ajakirjanik Kirsikka Moring, kultuuripoliitikat uuriv teadlane Pasi Saukkonen, Tampere ülikooli teatriteaduse professor Pauliina Hulkko, kunstnik Anne Siirtola ja Helsingi ülikooli üliõpilaskonna esindaja Simo Kantele.

Venemaalt on kohale sõitnud Nuori Karjala esindajast projektijuht Aleksei Tsõkarev, nukuteatri Čičiliušku juht Natalia Golubovskaja ja muusik Arto Rinne Karjala vabariigist, lastelaagrite Šundõkar korraldaja Olga Tronina ja kultuuritegelane Pavel Pozdejev Udmurdimaalt ning Permi vabaühenduse Roza Vetrov juht Svetlana Koltšurina.

Võru instituudi poolt esinevad Mariko Faster, Evar Saar ja Sulev Iva, osalejate ette tuuakse ka Anne Türnpu lavastatud etendus.

Nuori Karjala: Стартует новый проект по ревитализации языка в финно-угорских деревнях