Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Marid kirjutasid kirjakeele päeva eel etteütlust

10.12.2013

Marimaal korraldati suur marikeelse etteütluse kirjutamise üritus, mis oli pühendatud 10. detsembril tähistatavale mari kirjakeele päevale.

Mari riiklikku ülikooli kogunes 220 inimest, kes tahtsid end proovile panna emakeele tundmises ning selle uuendatud õigekirja ja punktuatsiooni järgimises.

Ülikooli tulid kokku Joškar-Ola, Orša ja Sernuri rajooni kooliõpilased, raamatukoguhoidjad, õpetajad, ajakirjanikud, kultuuritöötajad ja avaliku elu tegelased. Noorim osaleja oli üheksa-aastane Joškar-Ola koolipoiss ja vanim 76aastane ülikooliprofessor. Etteütlust kirjutas ka Mari Eli vabariigi kultuuri-, meedia- ja rahvastikuministri asetäitja ning mari naiste liidu Saskavi esinaine Galina Širjajeva.

Etteütluse kirjutamise korraldas Mari riikliku ülikooli rahvuskultuuri ja kultuuridevahelise kommunikatsiooni instituut soome-ugri võrdleva keeleteaduse osakonna algatusel. Ideed toetas ajaleht Mari El, kus avaldas soovi etteütlust kirjutada 20 inimest.

Etteütluse tekst saadeti ka Mari Eli vabariigi, Baškortostani ja Kirovi oblasti koolidesse. Austrias Viini ülikoolis kirjutas etteütlust kaheksa fennougristikatudengit. 

Etteütluse korraldajad tahtsid läbi selle ettevõtmise pöörata tähelepanu mari keele kui emakeele õppimisele ning näidata, milline olukord on selle õpetamisega. Korraldajad kavatsevad teha marikeelse etteütluse kirjutamisest iga-aastase tava.

Finugor: Впервые марийцы провели масштабную акцию по написанию диктанта на родном языке