Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Udmurdimaal peeti Kuzebai Gerdi sünniaastapäeva

17.01.2014

14. jaanuaril peeti Ižkaris udmurdi rahvuskirjaniku Kuzebai Gerdi sünniaastapäeva: tema ausamba juurde tulnud asetasid selle jalamile lilli ning lugesid luuletusi.

Kuzebai Gerd (1898-1937, kodanikunimega Kuzma Tšainikov) oli esimene erialahariduse saanud udmurdi folklorist ja etnograaf, luuletaja, näitekirjanik, folklorist, kirjanduskriitik ja keeleteadlane.

Võib öelda, et Gerdist algab udmurdikeelne kirjandus. Tema põhilisteks teeneteks võib pidada lasteajakirja Muš asutamist 1920. aastal ja udmurdi kirjanike organisatsiooni rajamist 1926. aastal.

Gerd pidas väga tähtsaks udmurtide suhtlemist Eesti, Soome ja Ungari hõimuaktivistidega. Samas oli ta veendunud leninist ja marksist, kes leidis, et revolutsioon andis võimaluse udmurdi rahvuse sünniks.

Tema elutee jäi väga lühikeseks ning sellestki viimased viis aastat veetis ta vanglas. Gerd oli üks neist sajakonnast soome-ugri rahvaste rahvusliku intelligentsi esindajast, kes lasti maha süüdistatuna soome-ugri rahvaste vandenõus nõukogude võimu vastu.

Uralistica: В Ижевске в память о Кузебае Герде прочитают стихи и зажгут свечи