Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Udmurdi hõimuõhtu Tallinna ülikoolis 29.01

S-UGRISUGULASED

Mur-mar-mor!
Kolmapäev, 29. jaanuar 2014 kell 17.00
Tallinna ülikooli Astra maja keldrisaalis (Narva mnt 29)

UDMURDI ÕHTU

Udmurdi folklooriansambel Gerber
dokumentaalfilm "Päikeselapsed" (2002) , rež Liis Peterson, Kristel Kaljund

Keda või mida nimetatakse "Mur-mar-mor"? Meie soome-ugri sugulasrahvaid ja kultuure tutvustav sari Tallinna ülikoolis toob selgust, kuidas ja millal seda tarvitada sünnib.

Esimesel kohtumisel heidame pilgu udmurtide pisut salapärasesse maailma, saame teada, miks neid nimetatakse päikeselasteks ja mis ühendab relvakonstruktor Kalašnikovi ning helilooja Tšaikovskit.

Vaatame dokumentaalfilmi udmurdi identiteedist.

Oma kodukandi rikkalikku folklooripärandit tutvustab ehe külaansambel Gerber kaugelt Udmurdimaalt.

Sissepääs tasuta.

Tere tulemast! Зечбуресь!

Korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus koos Tallinna Ülikooli maastiku ja kultuuri keskuse ning eesti keele ja kultuuri instituudiga.

Õhtut toetavad hõimurahvaste programm ja kultuurkapital.

 

Uurimusfilmi "Päikeselapsed" (2003) autorid on Liis Ruussaar (Peterson) ja Kristel Kaljund, kes intervjueerisid 2001. ja 2002. aastal Udmurdi vabariigis elavaid udmurte. Küsitlustest selgub, kuidas tajuvad udmurdid oma identiteeti. Film annab ülevaate, millises omavahelises suhtes on udmurdi ja vene identiteet ning kuidas nad koos toimivad. Udmurdid kõnelevad ka oma kultuuri hetkeolukorrast, udmurtide mainest ja mitmetel muudel udmurtide jaoks olulistel teemadel.

Udmurdi folklooriansambel Gerber tuli kokku ligi 30 aastat tagasi Vavoži rajoonis Lääne-Udmurdimaal. Eheda külaansambli liikmed peavad udmurdi kultuuri väärtustamist ja põlvest põlve edasiandmist väga tähtsaks. Seni vaid Udmurdimaal esinenud ansambel tuleb Eestisse, et saaksime osa udmurtide rikkalikust rahvakultuurist, mis on nende kodukandis hästi säilinud. Udmurdid esitatavad autentset folkloori, tutvustavad traditsioonilist rahvamuusikat ja rahvakombeid.