Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Kohustuslik udmurdi keele õpe kuulutati perspektiivituks

23.01.2014

«Бурановские бабушки» разбудили у жителей Удмуртии интерес к национальному языку Udmurdi vabariigi elanikud on hakanud udmurdi keele õppimise vastu rohkem huvi tundma, kuid kohustuslikul keeleõppel pole perspektiivi, sõnas Udmurdi riiginõukogu esindaja. 

Teaduse, hariduse, kultuuri ja noorsoopoliitika komisjoni juht Natalja Sudarikova ütles pressikonverentsil, et huvi udmurdi keele vastu on tekkinud pärast Brangurti küla memmede ansambli Buranovskije Babuški edukat esinemist Eurovisioonil. 

Hiljuti tõstatunud poleemikat, kas udmurdi keelt peaks õppima koolides kohustuslikus korras, nimetas ta aga perspektiivituks. Ta ütles, et seda küsimust ei saa lahendada ülaltpoolt, jättes arvestamata lastevanemate ja laste soovid. Sudarikova leidis, et keelt võiks õpetada süvendatult eksperimentaalkorras paralleelselt vene keelega. 

Udmurdimaal on tõesti kogumas populaarsust udmurdi keele õppimine: enne uut aastat töötas üheksa õpperühma ning keelehuvilistest oli tekkinud järjekord.

Kursuslaste seas on nii emakeelt mitteoskavaid udmurte kui ka vene noori, kellele on meeldima hakanud udmurdi etnoüritused. On ka udmurtidega abiellunud naisi, kes on sattunud teise keelekeskkonda. Tasuta kursuseid korraldatakse pealinnas Ižkaris ning Glazovi linnas.  

Udmurdi keel on vene keele kõrval Udmurdi vabariigi teine riigikeel ning seda räägib 2010. aasta rahvaloenduse andmeil 324 000 inimest.

Сусанин: «Бурановские бабушки» разбудили у жителей Удмуртии интерес к национальному языку