Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Bõgõ korraldas soome-ugri kultuuripealinna avamispeo

31.01.2014

Soome-ugri kultuuripealinnaks valitud Bõgõ küla Udmurdimaal korraldas teisipäeval kultuuriprogrammi avava festivali.

Avamispeol osales 322 külalist ja 246 Bõgõ elanikku, 21 loomingulist kollektiivi, küpsetiste tegemiseks tarvitati ära 51 kilogrammi jahu ning valmistati 48 liitrit rahvuslikku veini idandatud rukkiseemnetest, teatab soome-ugri kultuuripealinna leht Facebookis.

Bõgõ tervitas külalisi 30-kraadise külmaga. Peol pakuti traditsioonilisi pannkooke taban'eid, mida valmistati külatänavale toodud ahjudes. Kohal olid folklooriansamblid Udmurdimaalt, Tatarstanist, Kirovi oblastist, Permi kraist, Baškortostanist, Marimaalt ja Mordvast.

Eestist oli kohal soome-ugri kultuuripealinnade projekti algataja, noorteühenduse MAFUN juhatusse kuulunud Oliver Loode. Tema sõnul oli üritus ette võetud suurelt, muljet avaldas külaliste rohkus ja tugev kohapealne korraldus, millega Bõgõ tõendas oma võimekust läbi viia rahvusvahelise mõõtmega üritusi.

Eriti tuleks Loode arvates tunnustada Bõgõ elanikke, kes vabatahtlikena panustasid ürituse kordaminekusse, olles näiteks küpsetanud perepetše ja õmmelnud endale uusi rahvariideid – on näha, et kultuuripealinn on aktiveerinud külaelanikke ühistegevusele. "Mõnes mõttes võib Bõgõs märgata eheda kodanikuühiskonna teket ja arenemist, mis on ju samuti üks programmi eesmärke," sõnas Loode.

Festivali aitasid korraldada Šarkani rajoon, Bõgi küla administratsioon, udmurdi noorteühendus Šundõ, soome-ugri noorteühendus MAFUN, regionaalarengu strateegia instituudi nime kandev vabaühendus ja Udmurdi vabariigi rahvuspoliitika ministeerium.

Bõgõ (Starõje Bõgi) on 600 elanikuga küla, mis paikneb Šarkani rajoonis 55 kilomeetrit Ižkarist ida suunas. Külas asub põhikool, lasteaed, tervisekeskus, klubi, raamatukogu ja kolhoos Vostok.

Soome-ugri kultuuripealinnade projekti eesmärkideks on tugevdada ühtset soome-ugri identiteeti hõimurahvaste seas, tõsta teadlikkust soome-ugri rahvastest ja hoogustada arengut üksikutes soome-ugri piirkondades.

Aastail 2014–2017 valitakse igal aastal üks linn või asula soome-ugri kultuuripealinnaks, seejuures ei tohi tegu olla riigi või Venemaa puhul föderaalregiooni pealinnaga. Seeläbi antakse võimalus piirkondadele, mis vajavad arengusüsti enim.

Kultuuripealinna tiitlikandja peab korraldama kultuuriprogrammi, mis sisaldab vähemalt 12 teemakohast üritust, millest üks tähtüritus koondab piirkonda olulise osa soome-ugri kultuurimaailmast ja aktivistidest. Bõgõ 2014 programmis viiakse kultuuripealinna egiidi all läbi ligi 20 projekti. Tähtürituseks on planeeritud rahvusvaheline soome-ugri toidufestival 18–19. juulini.

Veel peab Bõgõ
8. juunil küla päeva ja tähistab 18. oktoobril Palezjani festivaliga hõimupäeva. Kultuuripealinn saab Soomelt 3000 eurot toetust projektide läbiviimiseks, toetanud on ka Eesti hõimurahvaste programm.


ИТАР-ТАСС: Столица финно-угорского мира-2014 встретила первых туристов


Facebook: Finno-Ugric Capitals of Culture

URALISTICA: Стартует проект «Быгы – культурная столица финно-угорского мира 2014»