Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

"Veelinnurahva" näitus jõuab Soome ja Ungarisse

03.02.2014

Näitust "Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988" saab veebruaris vaadata Ungaris Szegedis ja Soomes Helsingis, eestikeelne näitus jõuab Võrru.

Soome-ugri 6. maailmakongressiks algselt ingliskeelsena valminud näitus põhineb fotomaterjalil, mille kõrvalt saab lugeda nelja Lennart Meri filmi helirežissööri ning "Toorumi poegade" kaasrežissööri Enn Säde meenutusi, millesse on põimitud Lennart Meri ülestähendusi. Väljapaneku kujundas kunstnik Peeter Laurits.

Näituse avavad Ungaris Szegedi ülikooli raamatukogus 10. veebruaril raamatukogu peadirektor Katalin Keveházi ja soome-ugri õppetooli juhataja Katalin Sipőcz.

Helsingis Ungari kultuuri- ja teaduskeskuses (Kaisaniemenkatu 10) avatakse sama näituse soomekeelne versioon 18. veebruaril kell 18.00. Avamisel kõnelevad Eesti-Soome kultuurisuhete edendaja ja tõlkija Kulle Raig, Ungari Instituudi Tallinna osakonna juhataja Urmas Bereczki ning Eesti Instituudi juhatuse esimees ja Lennar Meri poeg Mart Meri. Näitus on avatud kuni 20. märtsini.

Näituse eestikeelne versioon rändab veebruaris Kadrinast Võrru Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseumisse, kus see avatakse veebruari jooksul.

Lennart Meri (1929–2006) missiooniks oli jutustada eestlaste ja hõimurahvaste iidset lugu, otsides vastust küsimusele, kes me oleme, kust tuleme ja kuhu läheme. 1976. aastal ilmus eestlaste ja läänemeresoomlaste mineviku üle arutlev "Hõbevalge" – meie mõtteloo klassikavaramusse kuuluv Lennart Meri teos ning eesti kultuuri tüvitekst.

Valmisid ka filmid hõimurahvastest: "Veelinnurahvas" (1970), "Linnutee tuuled" (1977), "Kaleva hääled" (1985), "Toorumi pojad" (1989) ja "Šamaan" (1977/1997) – küllap esimesed rahvusvaheliselt kaalukad filmid soome-ugri rahvastest, mis annavad ülevaate iidsetest tavadest, rituaalidest, rahvaluulest, etnograafiast ning püstitavad põnevaid hüpoteese.

Filmide ainestiku talletamiseks tehti aastatel 1969–1988 soome-ugri rahvaste asualadele korduvalt ekspeditsioone, võttegrupi töös osales etnograafe, folkloriste, kunstnikke ja kirjanikke. Loomulikult käidi ka keelesugulaste juures Ungaris.

Lennart Meri soome-ugri filmientsüklopeedia anti digitaliseerituna välja 2009. aastal. 2011. aastal valminud Jaak Lõhmuse filmist "Tantsud Linnuteele" sai alguse idee jäädvustada filmiretkede käigus üles võetud rikkalik fotomaterjal ka trükiste kujul.

Näitus sai teoks Eesti Instituudi, MTÜ Fenno-Ugria Asutuse ja Lennart Meri Euroopa Sihtasutuse koostöös. Näituse koostamist ja teostamist toetasid Eesti kultuuriministeerium, kultuurkapital ja hõimurahvaste programm.

Eesti Instituut: Ungari ja Soome: fotonäitus "Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988"