Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Eesti marid pidasid uusaastapidu Šorõkjoli

06.02.2014

Tallinna Marilaste Liit ja Tartu marid tähistasid oma rahva mari omausu traditsioonide kohaselt uusaastapidu Šorõkjoli.

Tallinna Marilaste Liit pidas ka oma aastakoosolekut, kus otsustati tegevust tõhustada. Viimati käisid marid aktiivselt koos viis aastat tagasi. 

Mullu novembris valiti ühenduse juhiks Ljudmila Jamurzina, kellel on uusi ideid organisatsiooni arendamiseks. Kõigepealt otsustati tähistada kalendritsükli vahetumist tähistavat rahvuspüha.

Üritus jagunes kahte ossa: esmalt peeti koosolekut ja kuulati Jamurzina ettekannet Šorõkjoli pühast. Õhtupoolikul külastasid marisid jõulusandid, kellele lapsed ja nende vanemad esinesid.

Šorõkjol tähendab mari keeles lambajalga. Kuigi see omausu püha langeb kalendri järgi kokku talvistepühadega, pole Marimaal kombeks laulda koljaade ehk jõulusandilaule, nagu tehakse mujal.

Maskeeritud inimeste näod on kaetud, et peatada uskumuste kohaselt halvad sõnad. Nad käivad majast majja, ennustavad tulevikku ja saavad selle eest kodukalja ja pudruga pannkooki ning kuivatatud toomingamarju.

Jõuluööl on niidumaridel tavaks käia lauas lammaste jalgu katsumas ning katsuda seal pimedas kinni püüda valge lambatall – see pidavat kindlasti õnne tooma.

MariUver: В Таллинне марийцы отметили Шорыкйол

MariUver: Тартушто У ийым марла вашлийыныт


Video Tallinna maride üritusest


Video Tartu maride üritusest