Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Vadja keele sõnaraamatu esitlusõhtu 12.02 Kloostri Aidas

MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Pressiteade
10.02.2014

MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Eesti Keele Instituut esitlevad äsjailmunud mahukat vadja keele sõnaraamatut kolmapäeval, 12. veebruaril kell 19.00 vadja õhtul Kloostri Aidas (Vene 14), kus esineb ka vadja juurtega saksofonist Lembit Saarsalu ning traditsiooniline kolmapäevane lauluklubi on pühendatud vadjalaste laulupärandile. 

Vadja õhtul (vađđaa õhtago) esitlevad toimetaja Silja Grünberg ja Eesti Keele Instituudi direktor Urmas Sutrop ainulaadset sõnaraamatut, millel on põhjalik saatesõna, vadjakeelsete kohanimedega vadja asustuse kaart, eesti-vadja ja vene-vadja register ning mahtu 1824 lk.

Jaak Prozes juhatab arutelu tööstusele jalgu jäävatest vadja ja isuri küladest ning kogukondade pöördumisest toetuse saamiseks. Nimelt asub kolm vadjalaste küla Laugasuu (Ust-Luga) sadama piirkonnas, kuhu on kerkimas aina uusi tööstusrajatisi. Isurite keskusesse Viistinasse (Vistino) on kavas ehitada suur gaasitehas, mis on keskkonnaohtlik ja ähvardab elanikke ümberasustamisega. Ometi on Venemaa keskkonnakaitseseaduses sätestatud, et põlisrahvaste piirkonnad on erikaitse all.

Vadja juurtega Lembit Saarsalu esitab vadja õhtul saksofonil vadjalastega seonduvat muusikat. Kell 20.00 algavas lauluklubis laulavad Jekaterina Kuznetsova, Nikolai Kirsanov ja Timo Kalmu kitarri saatel vadja laule. Jekaterina Kuznetsova on vadja kultuuriseltsi esimees, ansambli Bestiarium laulja ja kitarrist. Helsingis elaval Nikolai Kirsanovil on doktorikraad astronoomias ning ta harrastab viiulimängu. Tema suur armastus on vadja keel, mille ta on selgeks õpetanud ka oma tütrele. Vadjamaa ekspeditsioonidel osalenud Timo Kalmu on EMTA pärimusmuusikatudeng.

Õhtu korraldajad on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, Eesti Keele Instituut ja SA Theatrum. Toetavad hõimurahvaste programm ja kultuurkapital. Sissepääs on tasuta, oodatud on annetused Kloostri Aida hüvanguks. Tere tulemast! Terve tultua!

Ürituse plakat

Sõnaraamatu kaas

MTÜ Fenno-Ugria Asutus
6445119, 6445155, 644 9270
info@fennougria.ee
www.fennougria.ee