Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soomlased ja karjalased tähistavad Kalevala päeva

28.02.2013

Soomes peetakse rahvuskultuuripäevana Kalevala päeva, mida tähistavad ka piiri taga elavad karjalased. 

Soomes on 28. veebruaril heisatud rahvuslipud ja toimub arvukalt pidulikke üritusi Kalevala seltsi eestvedamisel.

Helsingis viidi keskpäeval organiseeritult lilli kirjaniku ja rahvaluulekoguja Elias Lönnroti (1802–1884) ausamba juurde. Kõne pidas rahvusteatri juht Mika Myllyaho. Pärast kõnet oli ka muusikaline etendus.

Seejärel kogunes Kalevala selts pidulikule koosolekule, millele järgnes rahvusteatris peetud sümpoosium "Kuidas mõista minevikku". Tänavu antakse üle ka iga kolme aasta väljastatav Kalevala seltsi auhind inimesele, kel on märkimisväärseid saavutusi rahvaluule, Kalevala uurimise või rahvuskultuuri vallas.

Venemaal Karjala vabariigis, kust paljud Kalevala runolaulud pärit on, korraldasid rahvusraamatukogu ja nukuteater pidupäevaprogrammi "Kalevala vaimustav maailm", mis on pühendatud Kalevala lõppteose ilmumise 165. aastapäevale. 

Nukuteatris on kavas Kalevala kooslugemine ja lasteetendus, raamatukogus on avatud näitus eepose eri väljaannetest ja tõlgetest teistesse keeltesse (Kalevala on tõlgitud 45 keelde), mängitakse mänge ja toimub töötuba.

Ingerisoomlaste ühendus Inkerin Liitto korraldab Kalevala päeva tähistamist Peterburis. Sealses linna skulptuurimuuseumis on 12. märtsini avatud Soome Instituudi näitus "Kalevala Vene kunstnike silme läbi", nädalavahetusel korraldatakse avatud soome keele tund ja näidatakse dokumentaalfilmi karjala pulmast.

12. märtsil on Peterburi rahvuste majas tulekul suur soome pidu, kus osalevad soome keele õpetajad ning keele ja kirjanduse uurijad, üles astuvad ka folklooriansamblid. 

Tverikarjalased kogunevad Kalevala päeval Tveri linnaraamatukokku, kus avatakse näitus Tveri ja Hämeenlinna sõpruslinnadest ning esineb Moskva karjalaste kogukonna juht, luuletaja Natalja Laidinen.

Kalevala päeva peetakse selle auks, et Elias Lönnrot kirjutas 28. veebruaril 1835 alla esimese, n-ö Vana Kalevala eessõnale. 1849. aastal ilmus veelgi mahukam Uus Kalevala – soome, ingeri ja karjala runolauludest rahvuseepos, mis koosneb umbes 22 000 värsist. 

Kalevalaseura: Tervetuloa Kalevalan päivän tapahtumiin

Ингерманландские финны отметят День Калевалы в Петербурге

Жителей Карелии вдохновят миром Калевалы

В Твери отметят день карело-финского эпоса «Калевала»