Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Udmurdi eepos "Kõldõsini ajastu" ilmus eestikeelsena

18.03.2014

Kirjastuskeskuses ilmus etnograaf Mihhail Hudjakovi eepiline poeem "Kõldõsini ajastu", mille on eesti keelde tõlkinud Arvo Valton ja toimetanud Muš Nadii.

Venelasest rahvaluuleteadlane Hudjakov kirjutas selle teose tõenäoliselt 20. sajandi algusaastatel, viimased redaktsioonid on tehtud aastal 1922.

Väidetavalt jäi töö autori represseerimise tõttu lõpetamata, selle olemasolu avastas udmurdi kirjandusteadlane Foma Jermakov Leningradi raamatukogus alles 1966. aastal. Ta kirjutas käsikirjast udmurdi ajakirjanduses, kuid esialgu jäi teos avaldamata.

Alles 20 aastat hiljem võttis udmurdi kirjanik ja õpetlane Daniil Jašin käsikirja ette, kirjutas selle omakäeliselt ümber ning alustas selle ettevalmistamist trükiks. 1986. aastal avaldas ta suurema osa eeposest, välja arvatud kaks viimast peatükki, kus oli kirjutatud venelastest.

Viimased peatükid avaldati Sergei Vassiljevi ja Viktor Šibanovi teoses "Zerpali varjud" 1997. aastal ning eepos tervikuna teoses "Kõldõsini ajastu" 2008. aastal. Samas raamatus on ka Viktor Šibanovi täielik poeetiline tõlge eeposest udmurdi keelde.

Varem on eeposest vabatõlke teinud ka udmurdi kirjandusteadlane Vassili Vanjušev ning avaldanud selle eraldi raamatuna "Dorvõzõ" 2004. aastal.

Teos on olemuselt traagiline. Kulminatsiooniks on see, kui avalikult põletatakse udmurtide püha kasetohust raamat, kuhu olid sajandite vältel kirjutatud palved, usutalituste ja kohtupidamise kord ning teated ajaloo olulisematest sündmustest.

Raamatu hävitamise algatas selle peamine hoidja vösjas (preester), kes arvas, et rahvas võib nii varju tõmbuda ja näiliselt omausust loobuda. Rahva toitja ja jumal Kõldõsin aga pidas sellist tegu reetmiseks ja vabatahtlikuks allaandmiseks ning tegi nii, et rahval poleks enam positiivset tulevikku.  

Autori Hudjakovi moraal on nähtavasti see, et rahva praegused hädad tulenevad kunagisest allaandmisest. See on kooskõlas ka rahvaliku eepose žanri loomusega, kus on kujutatud rahvuse kuldaega, edasine on aga täis konflikte ja kokkupõrkeid.

Udmurdi eepos on jõudnud müügile Eesti raamatupoodidesse, selle esitlus tuleb suurel neljapäeval, 17. aprillil kell 18.00 Woodstocki klubis (Tatari 6).