Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

"Veelinnurahva" näitus jõudis Iirimaale

03.04.2014

Näitus "Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988" on  alates eelmisest nädalast avatud Iirimaal Corkis koos Loit Jõekalda graafikanäitusega, reedel peab Viia-Kadi Raudalainen sealsamas ettekande soome-ugri rahvastest.

Fenno-Ugria direktor Viia-Kadi Raudalainen räägib ettekandes sellest, kuidas eestlased otsivad oma soome-ugri juuri. Loeng algab kell 13.15. Näitus on Cork Vision Centre'is avatud 26. aprillini.

Soome-ugri 6. maailmakongressiks algselt ingliskeelsena valminud näitus põhineb fotomaterjalil, mille kõrvalt saab lugeda nelja Lennart Meri filmi helirežissööri ning "Toorumi poegade" kaasrežissööri Enn Säde meenutusi, millesse on põimitud Lennart Meri ülestähendusi. Väljapaneku kujundas kunstnik Peeter Laurits.

Lennart Meri (1929–2006) missiooniks oli jutustada eestlaste ja hõimurahvaste iidset lugu, otsides vastust küsimusele, kes me oleme, kust tuleme ja kuhu läheme. 1976. aastal ilmus eestlaste ja läänemeresoomlaste mineviku üle arutlev "Hõbevalge" – meie mõtteloo klassikavaramusse kuuluv Lennart Meri teos ning eesti kultuuri tüvitekst.

Valmisid ka filmid hõimurahvastest: "Veelinnurahvas" (1970), "Linnutee tuuled" (1977), "Kaleva hääled" (1985), "Toorumi pojad" (1989) ja "Šamaan" (1977/1997) – küllap esimesed rahvusvaheliselt kaalukad filmid soome-ugri rahvastest, mis annavad ülevaate iidsetest tavadest, rituaalidest, rahvaluulest, etnograafiast ning püstitavad põnevaid hüpoteese.

Filmide ainestiku talletamiseks tehti aastatel 1969–1988 soome-ugri rahvaste asualadele korduvalt ekspeditsioone, võttegrupi töös osales etnograafe, folkloriste, kunstnikke ja kirjanikke. Loomulikult käidi ka keelesugulaste juures Ungaris.

Lennart Meri soome-ugri filmientsüklopeedia anti digitaliseerituna välja 2009. aastal. 2011. aastal valminud Jaak Lõhmuse filmist "Tantsud Linnuteele" sai alguse idee jäädvustada filmiretkede käigus üles võetud rikkalik fotomaterjal ka trükiste kujul.

Näitus sai teoks Eesti Instituudi, MTÜ Fenno-Ugria Asutuse ja Lennart Meri Euroopa Sihtasutuse koostöös. Näituse koostamist ja teostamist toetasid Eesti kultuuriministeerium, kultuurkapital ja hõimurahvaste programm.

Cork Vision Centre: "The Waterfowl People " by Lennart Meri