Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ersa keele päeva tähistamine Tallinnas ja Tartus 16.–17.04

15.04.2014

MTÜ Fenno-Ugria Asutus tähistab koos ersa kultuuriseltsiga ersa keele päeva, sel puhul tulevad Tallinnas ja Tartus ersa keele õhtud, kus esinevad Mordvamaalt kohale sõitnud külalised ja Eestis elavad ersad.

Tallinnas algab ersa keele õhtu kolmapäeval, 16. aprillil 2014 kell 17.00 Tallinna ülikooli Astra maja saalis A046 (Narva mnt 29) soome-ugri rahvaid tutvustava sarjas "S-ugrisugulased. Mur-mar-mor". Neljapäeval, 17. aprillil kell 14.00 algab samalaadne üritus Tartus Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas.

Ersa keele päev avatakse traditsiooniliste tervitusrituaaliga. Külas on ersa kirjanik ja tõlkija Tamara Bargova, kes kõneleb ersa kirjandusest. Kooliõpetaja Santijai Daniltšev analüüsib ersa keele õpetamise olukorda Mordvamaal. Mängitakse ka ersa minietendust: ersa muinasjutuvestja Serafima Ljuljakina loomingut esitavad rahvalaulik Jelizaveta Lissina ja Santijai Daniltšev. Tallinna õhtul astub üles ka Eestis tegutseva ersa kultuuriühingu ansambel Kilejne, kes laulab koos Jelizaveta Lissinaga ersa rahvalaule. Seltsi lapsed astuvad üles luulekavaga.

Ersa keele tutvustamisele ja väärtustamisele pühendatud ersa keele päeva tähistatakse alates 1993. aastast ersa rahvusliikumise tegelase ja kirjakeele rajaja Anatoli Rjabovi (1894–1938) sünniaastapäeval, 16. aprillil. Rjabov arreteeriti 1937. aastal süüdistatuna spioneerimises Eesti ja Soome kasuks ning lasti hiljem maha. Eestis tähistatakse ersa keele päeva juba 17. korda.

Soome-ugri keelte volga rühma kuuluvad ersa ja mokša keel on Kesk-Venemaal asuvas Mordva vabariigis vene keele kõrval ametlikud riigikeeled. Ersasid ja mokšasid loetakse üheskoos mordvalasteks, kuigi nad ise on end alati eri rahvusteks pidanud. Mordvalasi on kokku üle 800 tuhande ja nad on üks tänapäeva suurimatest soome-ugri rahvastest, kuid hajutatud asualade tõttu on nende assimilatsioon venelaste sekka kiire. Eestis elab ligi tuhat mordvalast, kellest suurem osa on ersad.

Korraldajateks on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, ersa kultuuriühing Sjatko, Tallinna ülikooli maastiku ja kultuuri keskus ning eesti keele ja kultuuri instituut, Eesti Rahva Muuseum. Toetavad kultuurkapital ja hõimurahvaste programm.

Lisateave:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
tel 6445155, 6445119
info@fennougria.ee