Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Udmurdi luuletaja osaleb kirjandusfestivalil Prima Vista

06.05.2014

Tartus 7.–10. maini aset leidvast kirjandusfestivalist Prima Vista võtab osa ka udmurdi luuletaja, kirjanik ja kirjandusteadlane Arzami Otšei (Arzami Arzamazov).

8. mail kell 18.00 Tartu ülikooli raamatukogu kohvikus Gaudeamus algaval udmurdi õhtul võrdleb ta udmurdi vanemat ja uuemat kirjandust ning tutvustab oma loomingut.

Samal üritusel esitleb äsja eesti keeles ilmunud udmurdi eepost "Kõldõsini aeg" raamatu tõlkija Arvo Valton. Lauldakse udmurdi rahvalaule.

Arzami Otšei sai soome-ugri maailmas tuntuks kui esimese soome-ugri tehiskeele budinose looja. Ligi kümmet keelt valdav autor kasutas uue keele loomisel eesti, soome, ungari, mansi, mari, mordva ja udmurdi keelte sõnavara ja grammatikat.

Budinose keel põhineb ladina tähestikul ning selle võib ära õppida kuu ajaga. Selles keeles on Arzami avaldanud luulet, millest omakorda on saanud inspiratsiooni muusika kirjutamiseks eesti helilooja Mart Siimer, kes kirjutas orkestriteose "Mu hing lendab".

Arzami on ka kümnete raamatute, õpikute ja üle 40 teaduspublikatsiooni autor, udmurdi riikliku ülikooli teadlane ja õppejõud. Ta oskab peale udmurdi ja vene keele inglise, prantsuse, itaalia, ungari, tatari, mari ja ersa keelt.

Eesti keeles ilmus 2007. aastal tema luulekogu "Ära". Tema viimane luulekogu "Быдэс" (Tervik) pälvis 2013. aastal hõimurahvaste programmi kirjanduspreemia luule kategoorias.