Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Eesti-Mordva Selts peab 20. juubelit

26.05.2014

Eesti-Mordva Selts korraldab lähipäevil seltsi 20. juubeli tähistamiseks mitu ersa ja mokša kultuurile ning seltsi tegevusele pühendatud üritust.

Neljapäeval 29. mail kell 13.00 avatakse Eesti Folkloorinõukogu ruumides (Vene 6) näitus mordva mütoloogiast "Nähtamatutes jälgedes". Maalide autor, kunstnik ja Mordva riikliku ülikooli sisekujunduse kateedri professor ning keskuse Soome-Ugri Maja juhataja Andrei Aljoškin peab avamisel loengu "Minu Mastorava" (Minu Maaema).

Loeng käsitleb Mordva rahvaste müüte, mis elasid mokša ja ersa vaimses keskkonnas loomulikult ja orgaaniliselt sadu põlvkondi. Müüdid hoidsid ülal mentaliteeti, ühendasid rahvast, aitasid mõista igapäevaelu.

Seltsi juubeliüritus on Õpetajate Majas 29. mail, kus Eesti-Mordva Selts esitleb oma filmi ning juubeliajakirja Kudo seltsi tegevustest ja saavutustest 20. aasta jooksul. 30. mail toimub ersa ja mokša kultuuri päev Eesti Rahva Muuseumis, kus Eesti-Mordva Seltsi folklooriansambel Vastoma annab kontserdi.

20 aasta jooksul on Eestis korraldatud mitmeid Eesti-Mordva Seltsi üritusi, mis on olnud suunatud emakeele ja kultuuri säilitamisele ning väärtustamisele. Traditsiooniks on saanud ersa keele päeva läbiviimine ning osalemine hõimupäevadel, vanalinnapäevadel, etnolaatadel ja rahvusfestivalidel.

1994. aastal Tallinnas loodud Eesti-Mordva Selts võtab vastu arvukalt delegatsioone ersade ja mokšade kodumaalt ning annab välja seltsi tegevust kajastavat ajakirja Kudo (kodu). 2011. aastal loodi Eesti-Mordva Seltsi folklooriansambel Vastoma, mille repertuaari kuuluvad vanad traditsioonilised laulud ersa, mokša ja eesti keeles.

Infot saab vaadata Etnowebist

Natalia Ermakov, Eesti-Mordva Seltsi esimees


Eesti-Mordva Seltsi liikmed Raekoja platsil. Keskel Natalja Ermakov.

Eespool maal "Tikand Tjuštjale" mütoloogiamaalide näituselt.