Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Vuokkiniemi taotleb soome-ugri kultuuripealinna tiitlit

  09.07.2014

Viena-Karjalas asuv Vuokkiniemi küla, Obinitsa küla Setomaal ja Ungari linn Veszprém jõudsid 2015. aasta soome-ugri kultuuripealinna konkursil finaali, ühe neist valib viieliikmeline žürii välja augusti keskel.

Esmase valiku tegi taotluste põhjal konkursi korraldaja soome-ugri noorteühendus MAFUN, vaagides külade senist soome-ugri sündmuste korraldamise kogemust ja kvaliteeti ning võimekust viia läbi kultuuriküla üritusi soome-ugri kultuuripealinnana aastal 2015. Lõppvoor, kuhu külade esindajad end ise esitlema tulevad, tuleb 11. augustil Helsingis.

Vuokkiniemi (pildil) osaleb rahvusvahelisel konkursil koos naabruses asuvate vanade runoküladega. Vuonninen, Latvajärvi, Venehjärvi, Kivijärvi, Ponkalahti, Tšena, Pirttilahti, Mölkkö, ja Tollonjoki asuvad samuti Viena-Karjalas, orgaaniliselt samasse piirkonda kuuluvad Kuivajärvi ja Hietajärvi jäävad aga Soome Vabariigi territooriumile.

Vuokkiniemit võib õigusega pidada karjala kultuuri hälliks. Sealkandis kogus Elias Lönnrot 19. sajandi alguses suurema osa rahvuseepose Kalevala ainestikust. Neist runoküladest on pärit ka kõige vägevamad rahvalaulikud: Arhippa ja ta poeg Miihkali Perttunen, Vaassila Kieleväinen, Ontrei Malinen ja teisedki.

Vana küla on asutud taastama endisaegseid ehitustraditsioone järgides ning selles elab palju ärksaid ja tegusaid inimesi. Küla ehedust ja karjala külalislahkust koges Vuokkiniemis ka bussitäis eestlasi Fenno-Ugria Asutuse ja Looduse Omnibussi 2012. aastal korraldatud ühisretkel Karjalas.

Vuokkiniemi loodab konkursil osalemisega muutuda rahvusvahelisel tasandil paremini märgatavaks ja saada endale rohkem külalisi, sest turism on külaelanikele väga oluline sissetulekuallikas. Karjala haridusselts (Karjalan sivistysseura) peab seda tähtsaks karjala kultuurielu arendavaks projektiks, konkursil osalemist toetavad ka Vuokkiniemi selts ja kohalik kultuuriamet.

Vuokkiniemi on hakenut mukaan kansainväliseen Finno-Ugric Capital of Culture 2015 -kilpailuun.

Finugor: Vuokkiniemi have been selected to the finals of the Finno-Ugric Capital of Culture 2015 competition