Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ühtne karjala kirjakeel luuakse 10–15 aasta pärast

11.07.2014

Keeleteadlased pole loobunud ühtse karjala keele loomise plaanidest, rääkis Karjala vabariigis tegutsev keeleteadlane Irma Mullonen ajalehele Vedomosti Karelii.  

Keele, kirjanduse ja ajaloo instituudi direktor ning Petrozavodski riikliku ülikooli professor Mullonen tõdes, et Karjalas on ühtse kirjakeelega probleeme, sest praegu on kolm karjala kirjakeelt: aunuse-, viena- ja lüüdikarjala.

Ühtse kirjakeele loomise otsuse tegi Karjala vabariigi valitsus viis aastat tagasi karjala keele arenguprogrammis, kus püstitati eesmärk ühtlustada kõikide kirjakeelte normid järgneva 20 aasta jooksul.

Mulloneni sõnul peab loodav kirjakeel sisaldama nii lüüdi- kui aunusekarjala keelenorme, et see võiks ühendada kõiki karjala keelerühmi.  Peale selle on oluline arendada karjala keele sõnavara.

"Oleme sunnitud looma uusi sõnu, sest vanas karjala keeles räägiti majapidamisest ja perekonnast,  aga mitte infotehnoloogiast. Selleks peame kasutama kõike ressursse, mis on olemas erinevais karjala keele murretes ning ka eesti ja soome keele sõnavara," arvas Irma Mullonen.

Finnugor:

Единый карельский язык может появиться через 10-15 лет