Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Karjala Ingeri Liit tõsteti kultuurikeskusest välja

15.07.2014

Petroskois Karjala rahvuskultuuride keskuse ruumides üle kümne aasta tegutsenud Karjala Ingeri Liit tõsteti juuni lõpus majast välja.

Asjad, raamatud ja bürootarbed kanti paari tunni jooksul lähedal asuvasse väiksemasse ruumi. Uueks bürooks osutus tavaline laoruum vanas puumajas, kirjutab Karjalan Sanomat.

"Meil ei ole enam omi ruume ja Ingeri Liidu asjad on kõikide kasutada, sest samas hoones hoiavad omi instrumente ka kaks ansamblit," kurdab ajalehele Ingeri Liidu esimees Vladimir Kolomainen. Ta leiab, et ruum muuks kui asjade hoidmiseks ei kõlbagi. Isegi kui leida raha selle remontimiseks, ei või ta olla kindel, et pärast ruumi korrastamist liitu sealt uuesti välja ei aeta. Fenno-Ugria palvele väljatõstmisotsust selgitada kultuurikeskus ei reageerinud.

Karjala vabariigi rahvuskultuuride keskus rajati 22 aastat tagasi Ingeri Liidu, Karjala Rahva Liidu ja vepslaste seltsi algatusel ja visa võitluse tulemusel selleks, et toetada vabariigis elavate läänemeresoome rahvaste kultuuri ja keelte arengut.

Ajapikku on kultuurikeskuses hakanud tegutsema ka venelased, ukrainlased, armeenlased, juudid ja mitmed teised Karjalas elavad rahvad. Eelmisel aastal tõsteti keskuse toast välja Karjala noorteühendus Nuori Karjala.

Mikko Nesvitski kirjutab Karjala Sanomate arvamusterubriigis, et ei ole siiski halba ilma heata. Juba mitu aastat on räägitud Karjala läänemeresoome rahvaste ressursi- ja keelekeskuse sisse seadmisest karjala-, vepsa- ja soomekeelsete väljaannete kirjastuse Periodika hoonesse, mis kavatsetakse renoveerida Karjala vabariigi 100. aastapäevaks 2020. aastal.

Ressursikeskuse hanget on toetanud ka Karjala vabariigi juht ja rahvuspoliitikaministeerium. Juba praegu on Periodika ühes vabas ruumis end omal vastutusel, kuid ilma ametliku otsuseta sisse seadnud juba Nuori Karjala ning sinna oleksid valmis kolima ka Ingeri Liit ja Karjala Rahva Liit.

"Nüüd oleks õige aeg ka ametkondadel oma ilusad sõnad teoks teha ja Periodika hoone läänemeresoome kodanikeühenduste käsutusse anda," kirjutab Nesvitski.

Karjalan Sanomat

: Karjalan Inkeri-liitto häädettiin pienempiin tiloihin

Karjalan Sanomat / Mielipide: Kauniit sanat todeksi!