Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Ungari suursaatkond Eestis suletakse

16.07.2014  

 

Ungari valitsus otsustas 15. septembrist sulgeda oma suursaatkonnad Eestis ja Küprosel ning avada 2015. aasta jaanuaris uued saatkonnad Mongoolias ja Ecuadoris.

Ungari välisministeeriumi pressiesindaja Anna Nagy selgitusel tekkis vajadus kaasajastada välisesinduste võrgustikku ja optimeerida kulusid. Otsuse tegemisel võeti pressiesindaja sõnutsi arvesse nii välispoliitilisi, majanduslikke kui ka kultuuridiplomaatilisi põhjuseid. 

Edaspidi akrediteerib Ungari end Eestis esindama Helsingis asuva suursaatkonna, Euroopa Liidu liikmesriikidest on samuti teinud Rumeenia, Serbia ja Slovakkia. Kahe maa vahelisi keelesugulusel, kultuurilistel ja ajaloolisel lähedusel rajanevaid häid suhteid jääb hoidma Tallinna Ungari Instituut, kinnitab Anna Nagy.

Ungari päevalehe Népszabadság veebiväljanne kirjutab, et valitsuse otsus tekitab hämmastust nii Küprosel, kus elab, töötab ning puhkab palju ungarlasi, kui ka Eestis. "See on mõistetamatu ja jahmatav, arvestades kahe maa keelelis-kultuurilisi juuri, emotsionaalset lähedust ja ühiseid huvisid Euroopa Liidus.

Halb uudis on üllatanud paljusid," ütles Népsabadságile Ungari aukonsul Eestis Mall Hellam. Eesti endine välisminitser Trivimi Velliste pidas lehele antud kommentaaris otsust äärmiselt kahetsusväärseks ning avaldas lootust, et see vaadatakse veel üle.

Praegusele Ungari suursaadikule Erik Hauptile tuli otsus ootamatult. Kuna seni ei ole saabunud ametlikke korraldusi saatkonna sulgemiseks, ei võinud ta ka lähemaid kommentaare jagada. Suursaadiku sõnul on kevadiste parlamendivalimiste järel uuenenud välisministeeriumi prioriteediks muutunud väliskaubandus ning ümberkorraldusi tehakse tõenäoliselt sellest lähtuvalt.

Ungari tunnustas Eesti iseseisvust 24. veebruaril 1921. Oma esimese saadiku Eestisse määras Ungari 1924. aastal. 1940. aastal katkenud diplomaatilised sidemed taastati Eesti ja Ungari vahel 2. septembril 1991. Esialgu oli kahepoolsete suhete arendamisel aktiivsemaks pooleks just Ungari, kes määras oma suursaadiku Eestisse juba 10. detsembril 1991. Suursaadik resideeris Helsingis.

Ungari Suursaatkond Eestis avati 30. septembril 1999. Esimene pärast 1928. aastat taas Eestis resideeriv Ungari suursaadik oli Béla Jávorszky. Praegune suursaadik Erik Haupt andis oma volikirja president Toomas Hendrik Ilvesele üle 6. oktoobril 2011.

Origo: Megszűnik két magyar nagykövetség

Népszabadság Online: Magyar diplomáciai döntések észt nélkül

Eesti Välisministeerium: Eesti ja Ungari kahepoolsed suhted