Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome-ugri rahvamuusika kõlab Eesti festivalidel

17.07.2014

Eestimaa suvised muusikafestivalid on külla kutsunud toredaid esinejaid soome-ugri rahvaste seast, kellega kohtumiseks tasub ka Eestimaa kaugematesse nurkadesse reisida.

Tõeliselt ehedat ja kommertsist rikkumata ungari rahvamuusikat viie särtsaka noore muusiku esituses saab kuulata Mustjala festivalil 17. juulil kell 21.00 Pidula mõisas, kus Ungari folkansambel Tokos Zenekar laseb kõlada Ungari ja Transilvaania rahvamuusikal ning tulistel mustlasviisidel.

Hõimlaste rahvakultuuri ehedus, virtuoosne ja kaunistusterikas viiulimäng ning temperamentsed tantsurütmid peaksid innustama ka kõige rahulikumat põhjamaist temperamenti.

Võrumaa folkloorifestivalil osaleb mordva noorte hoogne folklooriansambel Merema, kes tutvustab mordvalaste iidseid tavandeid ja mitmehäälset laulukultuuri. Ansambel esineb koos teiste külalistega 18. juulil kell 20.00 Võru Katariina kirikus, 19. juulil kell 15.00 Rõuge vallas Viitina järve äärsel laululaval ning mitmel pool mujal. Pühapäeval, 20. juulil kell 16.00 algab Võru Kandle kontsertsaalis nende oma kontsert.

Viljandi Pärimusmuusikafestivalile eelnevas rahvamuusikalaagris Eesti Etno 2014 arendavad oma pillimängu- ja improvisatsioonioskusi mordva etno-rokkanansambli Jovlat liikmed, kellest Andrei Romaškin ja Andrei Kuznetsov musitseerivad ka kuulsas folkloorirühmas Toorama.

Noorte muusikute eesmärgiks on tuua ersade ja mokšade rikkalik autentne rahvamuusikapärand kaasaegsetele noortele lähemale ja kujundada välja uus rahvamuusikalaine. Koos teiste etnokatega, aga küllap ka iseseisvalt näeb neid esinemas 19.07 kell 18.00 Antoniuse õues Tartus, 23. juulil kell 20.00 Kõpu lauluväljakul, 24. juulil kell 14.00 Viljandi pärimusmuusikafestivali avakontserdil, 26. juulil kell 20.00 rohelisel laval ning 27. juulil kell 22.00 festivali viimasel kontserdil. Lisaks annavad nad iseseisva kontserdi Sangaste Rukki Päeva Rukki Folgil, mis algab pühapäeval, 27. juulil kell 17.00.

8–10. augustini leiab kaptenikülas Käsmus aset seitsmes Viru Folk. Seekord on festival Põhjamaa põlisrahva saamide kultuuri päralt. Tegelikult on just saamide ürgne muusika süüdi Viru Folgi sünnis, sest festivali peakorraldaja Peep Veedla armus Lapimaal 2007. aasta augustis Angelite kontserti kuulates folkmuusikasse ning juba aasta hiljem leidis aset esimene Viru Folk, millel osalesid ka Angelit.

Seekordsel Viru Folgil tutvustatakse saamide kultuuri põhjalikumalt nii muusika kui ka filmide, näituste, luule, roogade ja suveniiride kaudu. Festivali esinejate hulgas on maailma ainus heavy-joik bänd Intrigue ning saami traditsioonilise muusika eestvedajaid Niko Valkeapää Norrast, lustakad noored saamid Niillas Holmberg & Roope Mäenpää ning ansambel SomBy Soomest, aga ka vanaks tegijaks tituleeritav Transjoik ning Rootsi talendisaate noor staar Jon Henrik Fjällgren.

Liivi rahvakultuuriga tutvumiseks tuleb aga sõita 2. augusti keskpäevaks Kuramaale Mazirbesse ehk liivi keeli Irēsse. 1939. aastal valminud Liivi rahvamaja juures toimub Liivi Liidu eestvedamisel traditsiooniline liivi püha tähistamine, millel osalevad liivi muusikakollektiivid Līvlist, Rāndalist, Kāndla, Laula, läti rahvamuusikud ning Läti Seltsi folklooriansambel Rēvele Tallinnast.

Korraldajate kodulehed:
www.vorufolkloor.ee
www.folk.ee
www.sangasterukkikyla.eu
www.virufolk.ee