Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Tänavune Viru Folk on pühendunud saami kultuurile

28.07.2014

Tuleva nädalavahetuse festival Viru Folk toob põhjarannikule Käsmu kaptenikülla rohkem saami muusikuid, kui neid kunagi varem Eestis korraga olnud on: seitse ansamblit Norrast, Rootsist ja Soomest, kellest neli pole varem Eestis käinud.

8.—10. augustini toimuvatel kontsertidel on kõigil huvilistel harukordne võimalus kuulata kolme päeva jooksul nii palju eriilmelisi ja eri muusikastiile viljelevaid saami muusikuid. Olgu stiiliks maailmamuusika, jazz või isegi heavyrock, saamid on osanud oma traditsioonilist joigu ikka sinna sisse sulatada ja traditsioone moevooludega kaasas kanda.

Reedel, 8. augustil alustab saamide etteasteid Soomest Utsjoelt saabuv noor muusik, luuletaja ja keskkonnakaitsja Niillas Holmberg, kelle kontsert koos soomlase Roope Mäenpääga leiab aset Vinteri laval kell 18.30. Nemad on varemgi Eestis esinenud.

Kohe pärast avatseremooniat kell 20.00 pealaval alustav Angelit on vana tuttav juba ka Käsmu publikule: 2008. aastal olid nad esimesel Viru Folgil üheks peaesinejaks. Ja seda mitte juhuslikult, neil on ka au olla Viru Folgi sünni põhjustajaks.

Vaid poolteist tundi pärast Angelite kontserdi lõppu, kell 23.00 on samale lavale tulemas selle festivali suurimad saami staarid: maailma ainus heavyjoik-stiili harrastav Intrigue Põhja-Norrast. Intrigue' solist Kai Somby on saamide seas sama suur täht kui Mari Boine. Eestis on tänavu juba oma veerandsajandat juubelit pidav kollektiiv esmakordselt.

Laupäeval kell 14.00 astub metsalaval rahva ette tänavuse Rootsi televisiooni talendisaate võitja, kutseline põdrakarjus, indiaanlasena sündinud noor saam Jon Henrik Fjällgren, kelle hingestatud joigumine on pannud teleekraanide ja Youtube'i vahendusel pisaraid poetama miljonid inimesed. Ta viibib Eestis esmakordselt, seega on hea võimalus tema joigamiskontserdi vahetult näha ja kuulda.

Kohe pärast Jon Henrikut on samal metsalaval taas noored saamid, sedapuhku Põhja-Soomest, ning nende pehmet rokkmuusiikat viljelev ansambel kannab saamide seas vägagi levinud nime SomBy. "Saami rahvariietes esinevad säravad noored on võrreldavad meie Zetodega ning tänavu, mil Viru Folk on esmakordselt ilma Zetode kontsertita, pakub Eestis esmakordselt esinev SomBy küllap publikule sama suure elamuse kui oleme harjunud Zetodelt saama," usuvad Viru Folgi korraldajad.

Laupäeva öösel kell 00.30 on metsalava veel kord saamide päralt. Põhja-Norrast saabuv teenekas kollektiiv Transjoik on tuttav ehk Jazzkaare publikule, sest nad on aastaid tagasi Eestis sellel festivalil esinenud. Transjoiki neli muusikut kasutavad oma häält väga ainulaadsel viisil. Transjoiki muusika on tuletatud vanadest joigudest, mida talletati vahast silindritele. Seega loob Transjoik muusikat, mis on ühtaegu moodne, ajatu ja paljuütlev.

Pühapäeval on kell 17.00 suurepärane võimalus saada osa pealaval esineva saami kaasaegse muusika ühe looja, kuulsaima saami Nils-Aslak Valkeapää ristipoja Niko Valkeapää kontserdist. Ka Niko on Eestis esmakordselt kontserti andmas ning tema esinemisest tõotab tulla väärikas punkt tänavusele Viru Folgi saami programmile.

Paralleelselt muusikaprogrammiga jookseb kõigil kolmel päeval Käsmu rahvamajas ka saami filmide programm, näidatakse pilte kaunist Saamimaa loodusest ning põnevaid esitlusi teeb kõigil kolmel päeval ka Norra saami kunstnik Hans Ragnar Mathisen.

Põnevaid saamiteemalisi väljapanekuid pakub ka Käsmu meremuuseum, teravaid teemaarendusi festivali keskkonnaprogramm ning kindlasti ei jää saami teema märkamata Käsmu tänavapildiski.

Saami teema kõrval pakub festival selgi korral enim omamaist muusikat. Kontserte annavad Dagö, Super Hot Cosmos Blues Band, Indigolapsed, Vanaviisi, Curly Strings, Sadamasild, Kõrsikud, Henry Laks & Seitsmes Meel, Tuulelõõtsutajad, Silver Sepp, Triinu Taul, Rüüt jt.

Eriprojektidena on toimumas Oorti eestvedamisel Sünteri Sassi mälestuskontsert ning Jaan Sööt 50 gala, kus koos juubilariga musitseerivad Riho Sibul, Bonzo, InBoil, Kate, Jäääär ja Helena Wanje.

VIRU FOLK 2014 PROGRAMM