Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Markino teeb järjekordset marikeelset filmi

30.07.2014

Marimaal on sündimas oma kinokunst: valmimas on juba teine kaasaegne film maride külaelust, kirjutab kohalik veebiväljaanne 7 x 7.

Sel kuul alustas Markino stuudio uue filmi "Olmanuri pruut" võtteid, mille stsenaariumi on kirjutanud näitlejanna Zinaida Dolgova oma näidendi "Lõikuspruut" põhjal.

Film räägib positiivses toonis väikese küla elust, kuhu on jäänud vaid vanurid ja lesknaised. Siiski ei lase nad käsi rüppe, vaid usuvad helgesse tulevikku ja teostavad end läbi ühise töö. Marikeelne film peaks ekraanile jõudma aastavahetuse paiku.

2012. aastal valmis samas stuudios film "Küla kohal on luigepaar", mis jutustas samuti külaelust ning oli Markino direktori Nikolai Mamajevi sõnul täielik vastand festivalil laineid löönud filmile "Niidumaride taevased naised", mis rääkis maride eriskummalistest rituaalidest ja kommetest.

Mari filmikunsti algusajaks võib pidada 1928. aastat, mil linastus esimene mari film "Mari Kužer". 1931. aastal mängis mari näitleja Jõvan Kõrlja peaosa vene filmis "Tuusik ellu".

Tema tööd on jätkanud kaasaegne näitleja Vassili Domratšov, kes on mänginud üheksas Venemaa filmis, ning Svetlana Stroganova, kes osales 2006. aastal tehtud filmis "Transiitsõit".

Marimaal on 1990ndatel aastatel tehtud ka telefilm "Turgõm". Samuti linastus 1997. aastal 13osaline teleseriaal "Tšonõštem ilet", mis rääkis armastuskolmnurgast lihtsas mari perekonnas. See sari oli omal ajal väga populaarne.

2000ndatel aastatel tehti mängufilm ka näidendi "Salika" põhjal. Marikeelsete filmide seas ei saa mainimata jätta ka venelase Aleksei Fedortšenko filmi "Niidumaride taevased naised", milles näidatakse lühilugusid 23 mari naisest.

7 x 7: Кинокомедия по-марийски — к Новому году