Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

"Unustatud rahvad" kõlavad Veljo Tormise sünnipäeval

04.08.2014

Sel nädalal annab kammerkoor Collegium Musicale Nargen festivalil kaks kontserti, kus esitab täispikkuses Veljo Tormise kooritsükli "Unustatud rahvad".

Kolmapäeval, 6. augustil kell 19.00 on kontsert Tallinnas Hobuveskis ja 7. augustil, Veljo Tormise 84. sünnipäeval, kell 19.00 Mustpeade majas; dirigent on Endrik Üksvärav.

Aastatel 1970–1989 loodud kooritsükli "Unustatud rahvad" aluseks on kuue läänemeresoome rahva – liivi, vadja, isuri, vepsa, ingeri ja karjala – runolaulud.

Veljo Tormis on öelnud, et ta kirjutas "Unustatud rahvad" ajal, mil need rahvused olid kadumas ning maailma ja meie endi poolt unustatud. Praeguseks on surnud kõik rahvalaulikud, kelle lauldud laule Tormis oma teostes kasutas. Paljud neist rahvastest on väljasuremise äärel ja on keeli, mida kõnelevad veel vaid mõned üksikud inimesed.

Esitusele tulevad "Liivlaste pärandus", "Vadja pulmalaulud", "Isuri eepos", "Vepsa rajad", "Ingerimaa õhtud" ja "Karjala saatus".
Kontsert lõpeb hällilauluga, mis Veljo Tormise sõnul nagu hällitaks karjalasi igaviku poole. Ka tsükli teised osad lõpevad nende rahvaste mõttelise hääbumisega ja lahustumisega teiste rahvaste hulka.

Hobuveskis kõlab teos koos liikumisega, mille on seadnud Inga Vares ja Mari Mägi. Tekste loevad Teele Pärn ja Arno Jürjens. Mustpeade majas on tegemist kontsert-ettekandega ning sellest teeb otseülekande Klassikaraadio.

Kammerkoor Collegium Musicale tegutseb 2010. aastast. Koori mulluseks suurimaks ettevõtmiseks oli Veljo Tormise tsükli "unustatud rahvad" täispikkuses esmaettekanne Eestis. Tänavu laulab Collegium Musicale üheksal festivalil Eestis, Pühalepa muusikafestivalil tuleb esiettekandele Erkki-Sven Tüüri verivärske kooriteos "Missa brevis".

"Unustatud rahvad" Nargen festivalil

Katkend 4. novembril 2013 Hobuveskis kõlanud tsüklist "Unustatud rahvad"

Lisainfo: Kristel Üksvärav 5156329