Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Liivi rannas lehvisid liivi pühal rahvuslipud

11.08.2014

10568864_762933710396465_5918260705883620713_nAugustikuu esimesel laupäeval lehvisid lipud Liivi rannas Irēs, kus tähistati Liivi liidu eestvedamisel liivi püha tänavuse nimega "Liivlased paatides silmapiiri poole lähevad".

Juba 1. augusti õhtul andis Salaspilsi segakoor Lōja liivi püha sissejuhatava kontserdi Irē luteri kirikus. 2. augusti hommikul algas sealsamas jumalateenistus.

Keskpäeval avati liivi püha pidulikult Irē rahvamaja ees. Kokku tulnud mitut sada inimest tervitasid Liivlaste Liidu esinaine Ieva Ernštreite, liivi päritolu parlamendisaadik Davis Stalts, kohaliku omavalitsuse ja Soome suursaatkonna esindajad. Kohal viibisid ka Ungari suursaatkonna delegatsioon ning Ungari aukonsul. Avamisel kõlasid liivi ja läti hümn üritusel osalevate kooride ning liivi ansamblite esituses. Järgnes ühine rongkäik mere äärde koos tervitustega Mereemale.


1939. aastal Eesti, Soome ja Ungari hõimuliikumise ja Läti riigi toel valminud rahvamajas avati ka Lennart Meri soome-ugri filmirännakuid tutvustav näitus. Lennart Meri ekspeditsioonidest soome-ugri rahvaste juurde ning näituse saamisloost kõneles näituse projektijuht Kadi Raudalainen Fenno-Ugriast. Lennart Merist kui kirjanikust ja poliitikust pidas haarava ettekande läti kirjanik Oto Ozolins. Muusikalist külakosti pakkus laulis läti folklooriansambel Rēvele Tallinnast, kes laulis liivi, eesti ja seto rahvalaule. Kohvikus said huvilised vaadata filmi "Kaleva hääled". 

Pidu jätkus liivi kalasupi söömisega, kontsertidega "Hommiku- ja õhtulaulud" ja "Liivi kalameeste pered" ning simmaniga koos "Esimese kursusega".

Pühal aitasid meeleolu luua folklooriansamblid Garataka Lätist ja Rēvele Eestist, lauluansambel Randevu Lätist Smārdest, lastelaagri Mierlinkizt osalejad, liivi muusikakollektiivid Līvlist, Rāndalist, Kāndla ja Laula.

Pildid liivi pühast