Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Seto küla Obinitsa valiti soome-ugri kultuuripealinnaks 2015

13.08.2014

Rahvusvaheline žürii valis 11. augustil Helsingis 2015. aasta soome-ugri kultuuripealinnaks Setomaa küla Obinitsa. Konkursi lõppvoorus edestas Obinitsa Karjala küla Vuokkiniemit ja Ungari linna Veszprémi.

Obinitsast saab kõigi aegade teine soome-ugri kultuuripealinn pärast udmurdi küla Bõgõd, kes annab Obinitsale kultuuripealinna tiitli üle hõimupäeval, 18. oktoobril. Soome-ugri kultuuripealinnade programm on soome-ugri rahvaste noorteliidu MAFUN algatus.

Soome-ugri kultuuripealinn 2015 valiti 11. augustil Uusi Ylioppilastalos Helsingis neljaliikmelise rahvusvahelise žürii poolt, koosseisus Nina Beljaeva (Bõgõ külavanem, Udmurtia), Péter Aranyi (ajakirjanik, Ungari), Sampsa Holopainen (MAFUNi president, Soome) ja Mart Meri (Riigikogu liige, Eesti).

Konkursi lõppvoorus esitlesid oma taotlusi ning vastasid žürii küsimustele kolm finalisti: seto kultuuriküla Obinitsa, Ungari "kuningannade linn" Veszprém ja Karjala küla Vuokkiniemi, mille ajalugu ja identiteet on tihedalt seotud "Kalevala" eeposega.

Žürii valik oli tunnustuseks Obinitsa kultuurilistele ja kogukondlikele ressurssidele, küla järjepidevale soome-ugri suunalisele tegevusele viimase kahekümne aasta jooksul ning kultuuripealinna aasta programmile, milles lisaks seto kultuuripärandile oli olulisel kohal ka laiem soome-ugri mõõde.

Meremäe vallas asuva Obinitsa programmi juhtteemaks on esivanemate kultuuripärandi tugevdamine kaasaegses keskkonnas. Kultuuripealinna aasta lipulaevaürituseks saab augusti esimesel nädalal toimuv „Soome-ugri kultuurinädal – meistrilt meistrile“, mis tipneb Seto Kuningriigipäeval Meremäel.

Obinitsa - soome-ugri kultuuripealinna 2015 programmi prioriteetideks on ka kaasamine ja piiriülesus. Meremäe vallavanem Rein Järvelill: "Obinitsa – soome-ugri kultuuripealinna 2015 tegevustes osaleb kogu Setomaa nii siin- kui sealpool piiri. Obinitsa võit kultuuripealinna konkursil on kogu seto rahva võit."

Soome-ugri kultuuripealinna konkursil osales kokku kuus kandidaati – peale kolme finalisti ka permikomi küla Bolšaja Kotša (Permi krai), kirjandusküla Haikola (Karjala) ja isuri küla Viistina (Leningradi oblast).

Soome-ugri kultuuripealinnade programmibüroo juhataja Oliver Loode (MTÜ U-Pööre) hinnangul iseloomustas selle aasta konkurssi taotluste läbimõeldus ja kõrge kvaliteet: "Kõik kandidaadid, alates kolme leibkonnaga ja siiani elektriühenduseta Haikola külast kuni 60 000 elanikuga Veszprémi linnani, lähenesid ülesandele täie tõsiduse ja vastutustundega, ületades kohati korraldajate ootusi."

Soome-ugri kultuuripealinnade programm on soome-ugri rahvaste noorteliidu MAFUN kodanikualgatus. Programmi peamisteks eesmärkideks on tugevdada ühist soome-ugri identiteeti, tõsta teadlikkust soome-ugri rahvastest ja keeltest ning hoogustada kohapealset kultuuri-, majandus- ja sotsiaalarengut.

Soome-ugri kultuuripealinnade programm käivitus 2013. aastal esialgu nelja-aastase kultuuripealinnade tsüklina (2014–2017). Soome-ugri kultuuripealinnade programmi läbiviimist on toetanud hõimurahvaste programm ja Soome kultuuriministeerium.

Kontakt: Oliver Loode (oliver.loode@uralic.org, Tel. +372 513 2992).