Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Obinitsa soovib tugevdada esivanemate kultuuripärandit

13.08.2014

Soome-ugri kultuuripealinnaks 2015 valitud Obinitsa programmi juhtteemaks on esivanemate kultuuripärandi tugevdamine kaasaegses keskkonnas, kaasamine ja piiriülesus.

Konkursi korraldajate teatel saab kultuuripealinna aasta lipulaevaürituseks augusti esimesel nädalal toimuv soome-ugri kultuurinädal "Meistrilt meistrile", mis tipneb Seto Kuningriigipäeval Meremäel.

Meremäe vallavanema Rein Järvelille sõnul osaleb soome-ugri kultuuripealinna 2015 tegevustes kogu Setomaa nii siin- kui ka sealpool piiri. "Obinitsa võit kultuuripealinna konkursil on kogu seto rahva võit," ütles Järvelill.

Obinitsast saab kõigi aegade teine soome-ugri kultuuripealinn pärast udmurdi küla Bõgõd, kes annab Obinitsale kultuuripealinna tiitli üle hõimupäeval, 18. oktoobril.

Soome-ugri kultuuripealinnade programm on soome-ugri rahvaste noorteliidu MAFUN kodanikualgatus, mis käivitus 2013. aastal esialgu nelja-aastase tsüklina (2014–2017). Projekti on toetanud hõimurahvaste programm ja Soome kultuuriministeerium.

Programmi sihiks on tugevdada ühist soome-ugri identiteeti, tõsta teadlikkust soome-ugri rahvastest ja keeltest ning hoogustada kohapealset kultuuri-, majandus- ja sotsiaalarengut.

Setomaa küla Obinitsa valiti kultuuripealinnaks 11. augustil Helsingis. Konkursi lõppvoorus edestas Obinitsa Karjala küla Vuokkiniemit, mille ajalugu ja identiteet on tihedalt seotud "Kalevala" eeposega, ja Ungari linna Veszprémi, mida on kutsutud kuningannade linnaks.

Rahvusvahelise žürii valik oli tunnustuseks Obinitsa kultuurilistele ja kogukondlikele ressurssidele, küla järjepidevale soome-ugri suunalisele tegevusele viimase kahekümne aasta jooksul ning kultuuripealinna aasta programmile, milles on peale seto kultuuripärandi olulisel kohal ka laiem soome-ugri mõõde.

Soome-ugri kultuuripealinna konkursil osales kuus kandidaati – peale kolme finalisti ka permikomi küla Bolšaja Kotša Permi kraist, kirjandusküla Haikola Karjala vabariigist ja isuri küla Viistina Leningradi oblastist.

Soome-ugri kultuuripealinnade programmibüroo juhataja Oliver Loode hinnangul iseloomustas tänavust konkurssi taotluste läbimõeldus ja kõrge kvaliteet: "Kõik kandidaadid, alates kolme leibkonnaga elektriühenduseta Haikola külast kuni 60 000 elanikuga Veszprémi linnani, lähenesid ülesandele täie tõsiduse ja vastutustundega, ületades kohati korraldajate ootusi."

Valiku teinud rahvusvahelisesse žüriisse kuulusid Bõgõ külavanem Nina Beljaeva Udmurdimaalt, Ungari ajakirjanik Péter Aranyi, MAFUNi president Sampsa Holopainen Soomest ja Eesti Riigikogu liige Mart Meri.

Fotod kultuuripealinna valimistest

Kontakt: Oliver Loode (oliver.loode@uralic.org, 513 2992).