Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Soome-ugri vikipeediaseminar tihendas koostööd

29.08.2014

Vikiseminar_17Eelmisel nädalal Lõuna-Eestis peetud soome-ugri vikipeediaseminaril otsustati, et koostööd tuleb edasi arendada ja selliseid ühisüritusi edaspidigi korraldada.

Korraldaja MTÜ Wikimedia Eesti esindaja Sven-Erik Soosaar sõnas, et väikestes soome-ugri keeltes koostatav Vikipeedia sisaldab palju artikleid sugulasrahvaste kohta ja soome-ugri rahvaste ühtsustunde säilitamine võikski üks suund olla, mida vaba entsüklopeedia arendamisel silmas pidada.

Soosaar ütles, et väga palju inimesi 22. augustil Tartusse ja 23.–24. augustil Suure Munamäe juurde seminarile ja töötuppa ei kogunenud, sest viisaprobleemid olid takistanud paljusid tulemast. Küll aga olid kokkutulnud positiivselt meelestatud ja valmis meelitama projektiga liituma rohkem inimesi. 

Soosaar pidas Tartu seminaril ettekande soome-ugri Vikipeediatest ja nende väljavaadetest, Kaarel Vaidla Wikimedia Eestist rääkis Eesti Vikipeediast. Veel räägiti ettekannetes ungari, ersa, saami ja võru, karjala, vepsa ja marikeelsetest Vikipeediatest.

Praktilisemat laadi Vikipeedia töötuba toimus hiljem Vaskna turismitalus. Seal tutvusid osalejad Eestis loodud uue vabavaralise arvutiprogrammiga Minority Translate, mis lihtsustab Vikipeedia artiklite tõlkimist ühest keelest teise. "Natuke tõrkeid programmis oli, aga üldiselt töötas hästi," hindas Soosaar.

Soome-ugri keeltest on omakeelne Vikipeedia peale eestlaste, soomlaste ja ungarlaste olemas ka saamidel (põhjasaami), võrokestel, vepslastel, niidu- ja mäemaridel, ersadel ja mokšadel, permi- ja sürjakomidel ning udmurtidel.

Seminaril ja töötoas osalesid Vikipeedia kaastöölised ja keeleaktivistid Eestist, Soomest, Ungarist ja Venemaalt. Seminari ja töötoa korraldamist toetasid Wikimedia Foundation ja hõimurahvaste programm.

MariUver: Pildid seminarist ja venekeelne ülevaade