Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Lennart Meri filmirännakute näitus on Genfis ja New Yorgis

12.09.2014

Välisministeeriumi ja välisesinduste abiga esitletakse septembrikuus Genfis ja New Yorgis Fenno-Ugria Asutuse poolt koostatud näitust "Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988".

Näitus on 8.–24. septembrini avatud Genfis ÜRO hoones. Näituse esitlemise ajal toimub inimõiguste nõukogu istungi raames arutelu põlisrahvaste õiguste teemal. Põlisrahvaste, eeskätt soome-ugri rahvaste õiguste eest seismine on Eesti jaoks üks prioriteete inimõiguste nõukogu liikmena.

15.–26.septembrini esitletakse näitust New Yorgis ÜRO peahoones ÜRO peaassamblee ja põlisrahvaste maailmakonverentsi ajal. Pidulik vastuvõtt, kus tervitussõnad ütleb Eesti president Toomas Hendrik Ilves, leiab aset 22. septembril, sissepääsuks on vajalik eelregistreerimine.

Näitus põhineb filmiekspeditsioonidel üles võetud fotomaterjalil, mille kõrvalt saab lugeda nelja Lennart Meri filmi helirežissööri ning "Toorumi poegade" kaasrežissööri Enn Säde meenutusi. Väljapaneku kujundas kunstnik Peeter Laurits. Näitusekülastajal on võimalik vaadata ka Lennart Meri filme.

Lennart Meri (1929–2006) missiooniks oli jutustada eestlaste ja hõimurahvaste iidset lugu, otsides vastust küsimusele, kes me oleme, kust tuleme ja kuhu läheme. 1976. aastal ilmus eestlaste ja läänemeresoomlaste mineviku üle arutlev "Hõbevalge" – meie mõtteloo klassikavaramusse kuuluv Lennart Meri teos ning eesti kultuuri tüvitekst.

Valmisid ka filmid hõimurahvastest: "Veelinnurahvas" (1970), "Linnutee tuuled" (1977), "Kaleva hääled" (1985), "Toorumi pojad" (1989) ja "Šamaan" (1977/1997) – küllap esimesed rahvusvaheliselt kaalukad filmid soome-ugri rahvastest, mis annavad ülevaate iidsetest tavadest, rituaalidest, rahvaluulest, etnograafiast ning püstitavad põnevaid hüpoteese.

Filmide ainestiku talletamiseks tehti aastatel 1969–1988 soome-ugri rahvaste asualadele korduvalt ekspeditsioone, võttegrupi töös osales etnograafe, folkloriste, kunstnikke ja kirjanikke.

Lennart Meri soome-ugri filmientsüklopeedia anti digitaliseerituna välja 2009. aastal, peagi on ilmumas selle lisatiraaž. 2011. aastal valminud Jaak Lõhmuse filmist "Tantsud Linnuteele" sai alguse idee jäädvustada filmiretkede käigus üles võetud rikkalik fotomaterjal ka trükiste kujul.

Näitus sai teoks Eesti Instituudi, MTÜ Fenno-Ugria Asutuse ja Lennart Meri Euroopa Sihtasutuse koostöös. Näituse koostamist ja teostamist toetasid Eesti kultuuriministeerium, kultuurkapital ja hõimurahvaste programm.

Ingliskeelne variant näitusest valmis 2012. aastal Ungaris toimunud soome-ugri 6. maailmakongressiks. Seda on hiljem eksponeeritud Ungaris Budapestis asuvas riigi etnograafiamuuseumis ja Szegedis, Soomes Helsingis, Iirimaal Corkis ja Saksamaal Greifswaldi ülikoolis.  

Näituse eestikeelse versiooniga saab kuni oktoobri lõpuni tutvuda Pärnu muuseumis.