Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Mokša Merkuškin kinnistus Samara oblasti juhiks

15.09.2014

Pühapäevastel Venemaa kohalikel valimistel jäi Samara oblasti juhiks 17 aastat Mordvamaad valitsenud mokša Nikolai Merkuškin, kes on viimased kaks aastat olnud samal kohal ajutine kohusetäitja.

14. septembri valimistel sai Ühtse Venemaa ridadesse kuuluv Merkuškin Samara oblastis 91,35 protsenti häältest ja on nüüdsest täieõiguslik regionaaljuht.

Merkuškin asus Samara oblastit juhtima 2012. aastal, kui vastselt taas presidendiks saanud Vladimir Putin lõpetas ennetähtaegselt tema viienda ametiaja volitused Mordvas ning saatis ta Samaara oblastisse kuberneri ajutiseks kohusetäitjaks.

Kuigi Venemaa seaduste kohaselt ei tohi regioonide juhid olla ametis üle kolme ametiaja järjest, võimaldasid vahepealsed seadusemuudatused Merkuškini ametiaegu Mordvas vahepeal otsast peale lugema hakata.

Samara oblastis elab samuti ersasid ja mokšasid nagu Mordvamaalgi. Ülekaalus on seal ersad, keda oli 2010. aasta rahvaloenduse kohaselt umbes 65 000. Venestumine on aga kiirem kui Mordvamaal, sest levinud on segaabielud ja koolides ersa ja mokša keelt ei õpetata.

Oblastis tegutseb kolm rahvuskultuuriühendust (Kudo, Mastorava ja Lismaprja), kaks rahvuslikku muuseumi ja ersa laulukoor, igal aastal peetakse ersa-mokša lastefestivali Od Vii, folkloorifestivali Mastorava ja soome-ugri rahvaste päeva.

Finugor: "Непотопляемый" мокша Николай Меркушкин превратил Самарскую область во вторую Мордовию