Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Helsingis peeti väljasurnud uurali keelte mälestuspäeva

23.09.2014

Helsingi hõimurahvaste sõbrad korraldasid 20. septembril väljasurnud uurali keelte mälestuspäeva ürituse, mille käigus mindi küünaldega Matthias Alexander Castréni mälestusmärgi juurde.

Mälestamise kuupäev on viimase kamassi keele kõneleja Klavdia Plotnikova surmapäev, ta suri 1989. aastal 94-aastaselt. Kamassi keelt uurisid Castrén ja Kai Donner, Eestis Ago Künnap. Plotnikoval oli tema enda sõnul võimalik rääkida oma emakeeles vaid Jumalaga.

Ürituse korraldasid ühendus Sukukansojen Ystävät RY, Helsingi ülikooli üliõpilaskonna sukukansavaliokunta (sugulasrahvaste komisjon) ja Matthias Alexander Castréni selts. Koguneti üliõpilaskonna majas Mannerheimintiel, kust siirduti küünaldega Castréni mälestusmärgi juurde.

Hõimuaktivistid tahavad juba neljandat aastat järjest korraldatava üritusega meelde tuletada, et me kõik elame maailmas, kus keelte säilimine pole iseenesestmõistetav ning on ennustatud, et tulevate aastakümnete jooksul sureb enamus maailma keeltest välja.

Korraldajad kutsusid süütama pimeduse tulles küünlaid ka koduakendel kõikide nende keelte meenutamiseks, mis elavad edasi vaid arhiivides ja mälestustes.