Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hõimupäevad on taas ukse ees

01.10.2014

Oktoobrikuus algavad üle Eesti juba 26. korda soome-ugri rahvaste kultuurile pühendatud hõimupäevade üritused, millest MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel on sündimas üldrahvalik liikumine.

Hõimupäevadel on seekord hästi esindatud põhjarahvad: Fenno-Ugria Asutuse kutsel on Eestisse saabumas handi, neenetsi ja sölkupi pärimusmuusikud. Oodata on ka permikomi, ersa ja mokša, udmurdi, isuri, soome ja ungari folklooriansambleid.

Hõimupäevade avalöögina esitletakse 9. oktoobril kinos Artis Lennart Meri soome-ugri rahvaste filmientsüklopeedia uut, täiendatud väljaannet. Linastub restaureeritud "Liivlaste lood".

Tänavugi korraldatakse traditsioonilised hõimupäevade filmiõhtud Tallinna kinodes Artis ja SuperNova, kus näidatakse uusi dokumentaalfilme ning uut udmurdikeelset mängufilmi "Pesa".

Hõimupäevade tipphetkedeks kogunevad soome-ugri ansamblid suurkontsertidele, mis leiavad aset 16. oktoobril kell 17.00 Tartu ülikooli aulas, 17. oktoobril Viljandi muusikakooli orkestrimajas ning 18. oktoobril kell 17.00 Tallinna Mustpeade majas.

Udmurdimaalt saabuv noorte folk-rokkansambel Silent Woo Goore esineb klubiõhtutel 16. oktoobril Tartus Genialistide klubis ja 17. oktoobril Tallinna klubis Sinilind. Kloostri Aidas on 14.–18. oktoobrini kavas osalemisvõimalust pakkuvad hõimuõhtud.

Hõimupäeval, 18. oktoobril kell 10.00 algab rahvusraamatukogus rahvusvaheline konverents "Põhjarahvad – loodus, traditsioonid ja majandus", kus esinevad põlisrahvaste esindajad, etnoloogid ja looduskaitsjad.

Põhjarahvastele on pühendatud ka kirjanduslik kolmapäev 15. oktoobril kell 18.00 Kirjanike maja musta laega saalis, kus etnoloogid Eva Toulouze ja Art Leete kõnelevad Põhjala põlisrahvaste kirjanduse eripäradest ning neenetsi kirjanikust Juri Vellast (1948–2013), esinevad handi, mansi, neenetsi ja sölkupi muusikud.

Eesti Rahva Muuseumil on Tartus kavas oma üritustesari: 17. oktoobril avatakse soome-ugri brändinäitus ning 14. ja 15. oktoobril näidatakse filme Ingerimaast. 18. oktoobril tuleb muuseumis perepäev "Hõimurahva tuba".

Hõimupäevad laienevad iga aastaga: aina rohkem koole ja kultuuriasutusi korraldab oktoobrikuus iseseisvalt soome-ugri rahvastele pühendatud üritusi. Näiteks toimub Narva kolledžis tänavu hõimupäevade ajal kaks teaduskonverentsi: "Vabaduse kontsept Ida-Euroopa kirjanduses II" ning "Uralo-indogermanica". Eesti Soome-Ugri Rahvaste Ühendus korraldab rahvusraamatukogus kultuurifestivali ARTE.

Ürituste teateid on oodata ka mujalt Eestimaalt. Fenno-Ugria Asutuse poolt külla kutsutud ansamblid tuuritavad paar päeva samuti mööda maakondi ning esinevad koolides ja rahvamajades, sageli koos kohalike kollektiividega.

Fenno-Ugria Asutus kutsub kõiki huvilisi hõimupäevi tähistama. Hõimupäevade logo või plakati võib vabalt alla laadida kodulehelt, hõimupäevade egiidi all võib korraldada temaatilisi sugulasrahvastele pühendatud kultuuri- või haridusõhtuid.

Hõimupäevad 2014