Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Kinos Artis toimub 9.–13. oktoobril hõimupäevade filmiprogramm (Tallinnfilm / Artis)

KINO ARTIS
PRESSITEADE
07.10.2014

Oktoobrikuus toimuvad juba 26. korda soome-ugri rahvaste kultuurile pühendatud hõimupäevade üritused, millest MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel on sündimas üldrahvalik liikumine. Kavas on hulk kontserte, konverentse, kirjandusõhtud ja muid temaatilisi üritusi üle Eesti.

Hõimupäevade filmiprogrammis näeb udmurdi uut noortefilmi, soome nimeka režissööri Klaus Härö miniretrospektiivi ning uusi dokumentaalfilme soome-ugri rahvastest. Traditsioonilised hõimupäevade filmiõhtud toimuvad Tallinna kinodes Artis ja SuperNova. Kinos Artis on hõimupäevade filmiseansid 9.–13. oktoobrini.

Hõimupäevade filmiprogrammi ja kogu üritustesarja avalöögina esitletakse 9. oktoobril kinos Artis Lennart Meri soome-ugri rahvaste filmientsüklopeedia uut täiendatud väljaannet. Pidulikul esitlusel linastub restaureeritud dokumentaalfilm „Liivlaste lood“. Enne seda räägivad ettevõtmise eestvedajad Jaak Lõhmus ja Enn Säde filmientsüklopeediast Solarise keskuse raamatupoes Apollo, üritus algab kell 15.00.

Reedel, 10. oktoobril kell 16.00 linastub tunnustatud saami režissööri Paul-Anders Simma dokumentaalfilm "Olga - minu sõpradele", mille nimitegelane veedab ihuüksi talvises tundras 177 päeva, oodates kevadet ning valvates põhjapõdrakasvatajate varusid ja sõiduvahendeid. Film viib meid koos Olgaga retkele läbi lagunenud Lapimaa – koha, kus on raske elada elamisväärset elu, aga mis siinse kaamerasilma läbi paistab kauni ja kummalise kohana. Käiakse ka Venemaa laplaste pealinnas Lovozeros. Filmi peaoperaator oli Elen Lotman Eestist, kes kohtub enne seanssi publikuga.

Nädalavahetusel, 11. ja 12. oktoobril kell 16.00 on kavas Soome režissööri Klaus Härö esimesed mängufilmid. Teatavasti on Härö lõppeval aastal Haapsalus, Pärnus ja Tallinnas üles võetud uue Eesti-Soome koostööfilmi „Vehkleja“ režissöör. Laupäeval linastuva mängufilmi "Nähtamatu Elina" peategelaseks on üheksa-aastane Elina, kes kuulub Põhja-Rootsis soomlastest vähemusse. Kui tema kooli tuleb uus karm rootslannast õpetaja, kes keelab soomlastel oma emakeele kasutamise, astub tüdruk võitlusse ebaõigluse vastu. "Nähtamatu Elina" oli 2003. aastal Soome Oscari-kandidaat.

Pühapäeval, 12. oktoobril on ekraanil mängufilm "Emadest parim", mille tegevus toimub Soome talve- ja jätkusõja ajal, mil rohkem kui 70 000 soome last viidi sõjapakku Rootsi. Nende laste saatust näeme üheksa-aastase Eero silmade läbi. Filmis üht peaosa kehastanud Maria Lundqvist sai oma osatäitmise eest 2005. aastal Soome parima naisnäitlejana Jussi auhinna ning tunnistati samal aastal ka PÖFFil parimaks naisnäitlejaks. Mõlemad Klaus Härö filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega. Filmide linastused saavad teoks tänu Soome saatkonna abile.

Esmaspäeval, 13. oktoobril kell 17.00 jõuab ekraanile Sergei Nagovitsõni ja Konstantin Ložkini lavastatud udmurdikeelne noortefilm "Pesa", mis esilinastus tänavu. Selle tegelased on tänapäeva Udmurdimaa noored ja vanad. Film kõneleb kodust kaugele siirdunud noorte udmurtide valikutest kiire edu ning traditsioonide ja emakeele vahel. Filmi käsikirja autor on udmurdi kirjandus- ja kultuurielu värvikas esindaja Darali Leli. Film linastub eestikeelsete subtiitritega.

Hõimupäevade linastused kinos Artis on tasuta. Pileteid saab kassast välja võtta linastuse päeval.

Lisainfo:
Tallinnfilm / kino Artis
6631370
tallinnfilm@kino.ee
www.kino.ee
Jaak Lõhmus
506 7576