Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Piirilt tagasi saadetud Vene akadeemik kutsub üles peatama koostööd soome-ugri rahvaste uurimisel

13.10.2014

Eesti piirivalve ei lubanud eile Tallinna lennujaamas riiki siseneda Venemaa akadeemik Valeri Tiškovil, kes ähvardas vastukaaluks kutsuda oma riigi teadlasi üles peatama Eesti kolleegidega koostöö soome-ugri rahvaste uurimisel.

Venemaa teaduste akadeemia etnoloogia ja antropoloogia instituudi direktor Valeri Tiškov pidi täna esinema meediaklubis Impressum. Kaitsepolitsei on korduvalt nimetanud Impressumit Venemaa mõjutustegevuse vahendiks, teatab Delfi. 

"Eesti kolleegid sõidavad mööda meie maad rahulikult ringi, uurivad soome-ugri rahvaid, põhjarahvaid, hoiavad kontakte – muu hulgas ka minu instituudi ja kolleegidega soome-ugri asustusega vabariikide teaduskeskustes – ning kirjutavad kaunis sageli enam kui jama. Just Eestist hakkas levima see müüt Venemaa soome-ugri rahvaste genotsiidist," ütles Tiškov venekeelsele Delfile.

Tiškov soovitas Eesti teadlastel õppida paremini tundma ungarlasi, soomlasi ja iseennast ning võtta alles seejärel käsile Venemaa soome-ugri rahvaste genotsiid.

Ta mainis, et tal oli plaanis kutsuda oma Eesti kolleege 2015. aastal Jekaterinburgis toimuvale etnoloogide ja antropoloogide konverentsile, aga kui Eesti võimud tema ees juhtunu pärast ei vabanda, siis kutsub ta Venemaa ajaloolasi ja filolooge üles Eesti fennougristide, põhjarahvaste uurijate ja teiste sarnaste teadlastega koostööd peatama.

Põhja prefektuuri pressiesindaja Ilmar Kahro ütles ERRi uudisteportaalile, et piirivalve ei lubanud Venemaa kodanikku riiki, kuna siseministeerium kehtestas talle eelmisel aastal viieaastase sissesõidukeelu.

Tiškov avaldas Vene ajalehele Moskovski Komsomolets arvamust, et sissesõidukeelu põhjuseks oli tema raamat "Etnopoliitika Baltimaades", kus on tema sõnul palju fakte ja mõtteid, mis ei pruugi Eesti praegusele juhtkonnale meeldida. Ta tunnistas, et mõistab oma raamatus Eesti võime hukka restitutsioonilise poliitika ja elanikkonna suure osa keelelise diskrediteerimise pärast.

Akadeemik Valeri Tiškov (72) on alates 1989. aastast Venemaa teaduste akadeemia Mikluhho-Maklai nimelise etnoloogia- ja antropoloogiainstituudi direktor. 1992. aastal oli ta lühikest aega ka Venemaa rahvussuhete minister. 

Московский Комсомолец: Академик Валерий Тишков: «Меня не пустили в Эстонию из-за книги с говорящим названием»

Delfi: Академик Тишков — если власти Эстонии не извинятся, я призову коллег приостановить сотрудничество с эстонцами


ERR: Venemaa eksminister saadeti Eesti piirilt tagasi