Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Akadeemik Tiškov: Vene teadlased ei poolda boikotti

15.10.2014

Akadeemik Valeri Tiškov, kes pühapäeval Eesti piirilt tagasi saadeti, tunnistas, et tema Venemaa kolleegid ei toeta mõtet boikoteerida Eesti ja Venemaa teadlaste koostööd.

Tiškov ütles telefoniintervjuus venekeelsele "Aktuaalsele kaamerale", et Venemaa teadusavalikkus pakkus talle pärast juhtunut moraalset tuge, kuid teadlased suhtusid kriitiliselt üleskutsesse peatada koostöö Eesti teadlastega soome-ugri rahvaste uurimisel.

Venemaa teaduste akadeemia etnoloogia ja antropoloogia instituudi direktor Tiškov teatas pärast intsidenti Facebookis, et kui Eesti võimud tema ees juhtunu pärast ei vabanda, siis kutsub ta Venemaa ajaloolasi ja filolooge üles Eesti fennougristide, põhjarahvaste uurijate ja teiste sarnaste teadlastega koostööd peatama.

Hiljem pehmendas ta oma seisukohta, öeldes, et teadlased saavad aru, et tegu võib olla üksiku eksitava juhtumiga. "Pole veel teada, mis selle põhjustas – kas see on suunatud rohkem ürituse korraldajate vastu, sest varem keelduti riiki laskmast veel mitut nende külalist, või siis on see suunatud ka minu ja minu seisukohtade vastu," märkis Tiškov intervjuus "AKle".

Tiškov on avaldanud meedias arvamust, et sissesõidukeelu põhjuseks oli tema raamat "Etnopoliitika Baltimaades", kus on tema sõnul palju fakte ja mõtteid, mis ei pruugi Eesti praegusele juhtkonnale meeldida. Näiteks mõistab ta seal Eesti võime hukka restitutsioonilise poliitika ja elanikkonna suure osa keelelise diskrediteerimise pärast.

Valeri Tiškov pidi Eestis esinema meediaklubis Impressum, mida Kaitsepolitsei on korduvalt nimetanud Venemaa mõjutustegevuse vahendiks. Mitu Impressumis esinema pidanud inimest on ka enne Eesti piirilt tagasi saadetud. Siiski kinnitas politsei pressiesindaja ERRile, et siseministeerium kehtestas mullu just Tiškovile viieaastase sissesõidukeelu.

Akadeemik Valeri Tiškov (72) on alates 1989. aastast Venemaa teaduste akadeemia Mikluhho-Maklai nimelise etnoloogia- ja antropoloogiainstituudi direktor. 1992. aastal oli ta lühikest aega ka Venemaa rahvussuhete minister.
 

rus.err.ee. Академик Тишков: российские коллеги призывают не бойкотировать сотрудничество с эстонскими учеными