Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hõimupäevad on täies hoos

16.10.2014

Täna kogunevad MTÜ Fenno-Ugria Asutuse kutsel Eestisse hõimupäevadele saabunud pärimusmuusikaansamblid Eesti maakondadest Tartusse suurkontserdile. Laupäevasel hõimupäeval on suur soome-ugri kontsert Tallinnas Mustpeade majas, enne seda tuleb rahvusraamatukogus konverents „Põlisrahvad, traditsioonid ja majandus“.

Täna, 16. oktoobril kell 17.00 algab suur hõimupäevade kontsert Tartu ülikooli aulas. Üles astuvad soome-ugri folklooriansamblid, kes annavad hea ülevaate eri rahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest: ersade ja mokšade folkansambel Merema, mari kandleansambel Šõžarvlä, permikomi külaansambel Mitša Asõv, isurite Šoikkulan Laulut ja Talonmerkit, neenetsi, handi, mansi ja sölkupi rahvalaulikud, soome kandlemängija. Külalisi tervitavad Eesti soome-ugri kogukondade ansamblid.

18. oktoobril kell 17.00 on Tallinnas Mustpeade majas hõimupäevade lõppkontsert, kus esinevad peale eelmainitud ansamblite ka ungarlaste Hungarian FolkEmbassy ning kohalikud ersa, liivi ja seto ansamblid. Väljas on rahvusseltside info- ja suveniiriletid, pakutakse ka sugulasrahvaste suupisteid – külas on ka kokad Handimaalt ja Liivimaalt. Sissepääs peakontsertidele maksab kolm kuni viis eurot, pileti saab sularahas kohapealt.

Pärast Tartu kontserti on täna kell 20.00 kavas noortepärane peoõhtu Genialistide klubis, kus esineb udmurdi etno-rokkansambel Silent Woo Goore ning plaate keerutab maailmamuusika DJ Uku Loco. Tallinnas on samasugune klubiõhtu reedel, 17. oktoobril kell 22.00 klubis Sinilind. Pärast laupäevast Tallinna peakontserti jätkub pidu kell 20.00 Kloostri Aidas, hõimupäevade külalised esinevad seal vabas vormis.

17. oktoobril kell 16.00 algab hõimupäevade kontsert ka Viljandi muusikakooli orkestrimajas. Esinevad mari kandleansambel Šõžarvlä, permikomi külaansambel Mitša Asõv, neenetsi, handi, mansi ja sölkupi rahvalaulikud. Samal päeval kell 18.00 tuleb Tallinnas Solarise Apollos kirjandusõhtu, kus äsja ilmunud udmurdi eeposest ja soome-ugri rahvaste proosavalimikest kõnelevad kirjanik ja tõlkija Arvo Valton ja tema soome-ugri abilised.

Laupäeval, 18. oktoobril tähistatakse Eestis riikliku tähtpäevana hõimupäeva, mil heisatakse riigilipud. Enne Tallinna peakontserti toimub sel päeval rahvusraamatukogus kella 10.00–15.00 ka konverents „Põlisrahvad, traditsioonid ja majandus“. Esinevad etnoloogid Eva Toulouze, Art Leete ja Anzori Barkalaja, õigusteadlased Vladimir Krjažkov (Moskva) ja Dmitri Harakka-Zaitsev (Isurimaa), ajaloolane Nina Nesterova (Komimaa). Konverentsile on oodatud kõik huvilised, kuid eelnevalt tuleb end registreerida aadressil fennougria@fennougria.ee.

Hõimupäevad lõpetab 31. oktoobril kell 17.00 Eesti teatri- ja muusikamuuseumis toimuv kammermuusikakontsert „Hõimurahvaste klassika“. Pärnu muuseumis on avatud näitus „Veelinnurahvas. Lennart Meri soome-ugri filmirännakud 1969–1988“. 17. oktoobril kell 18.00 algab seal ersa-mokša ansambli Merema kontsert, enne seda on „Veelinnurahva“ töötuba lastele.

Eesti Rahva Muuseum tähistab hõimupäevi oma üritustesarjaga: kavas on filmiõhtud, 17. oktoobril kell 17.00 avatakse soome-ugri brändinäitus „Karu, Õ ja Joškin kot“, 18. oktoobril on kavas perepäev „Hõimurahva tuba“. Avatud on ka fotonäitus Tatarimaa maridest. 22. oktoobril kell 18.00 tuleb ERMis Lennart Meri soome-ugri rahvaste filmientsüklopeedia uue väljaande esitlus.

Hõimupäevi tähistatakse Eestis, Soomes ja Ungaris juba alates 1928. aastast. Hõimupäevade eestvedajaks on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, kuid hõimurahvastele pühendatud üritusi korraldatakse üle Eesti ka paljudes koolides ja rahvamajades. Hõimupäevade liikumisega on ühinenud eri valdkondade ühendused ja asutused, näitamaks üles solidaarsust soome-ugri sugulasrahvastega ning toetada neid oma kultuuri ja keele hoidmisel.