Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Hõimupäeval tuleb Tallinnas konverents ja suurkontsert

MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Pressiteade
17.10.2014

Hõimupäeval, 18. oktoobril, algab Eesti Rahvusraamatukogus kell 10.00 rahvusvaheline konverents „Põlisrahvad, traditsioonid ja majandus“. Sellele järgneb kell 17.00 suur kontsert Mustpeade majas, õhtu lõpetab kell 20.00 algav lõpupidu Kloostri Aidas, kus hõimupäevade külalised esinevad vabas vormis. 

Kontserdil Tallinna Mustpeade majas (Pikk tn 26) astuvad üles folklooriansamblid, kes annavad hea ülevaate eri soome-ugri rahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest: ersade ja mokšade folkansambel Merema, mari kandleansambel Šõžarvlä, permikomi külaansambel Mitša Asõv, isurite Šoikkulan Laulut ja Talonmerkit, neenetsi ja sölkupi rahvalaulikud, soome kandlemängija Tiina Puumalainen, Hungarian FolkEmbassy. Külalisi tervitavad Eesti soome-ugri kogukondade ansamblid. Kontsert on vaheajaga, pikkus on orienteeruvalt 2,5 tundi. Pileti saab osta sularahas kohapealt, hind on 5.- / 3.-.

Konverents „Põlisrahvad, traditsioonid ja majandus“ toimub kell 10.00–15.00 rahvusraamatukogu peasaalis (Tõnismägi 2), see on pühendatud metsaneenetsi kirjaniku, luuletaja ja põhjapõdrakasvataja Juri Vella (1948–2013) mälestusele. Esinevad etnoloogid Eva Toulouze, Art Leete ja Anzori Barkalaja, õigusteadlased Vladimir Krjažkov (Moskva) ja Dmitri Harakka-Zaitsev (Isurimaa), ajaloolane Nina Nesterova (Komimaa). Konverentsi modereerivad ajaloolane Mart Nutt ja etnoloog Art Leete. Konverentsi eelregistreerimine on juba lõppenud, kuid ajakirjanikud on endiselt oodatud.

Peale ettekannete on konverentsil oodata arutelu, milline võiks olla põlisrahvaste positsioon neid puudutavates majandusküsimustes. Kas põlisrahvastel on piisavalt võimalusi oma huvide eest seismisel ning milline oleks õiglane kompensatsioon maavarade kasutamise eest? Missugune võiks olla tulevik ja kas põlisrahvaste traditsioonilisel majandusel võiks olla perspektiivi?

Viimastel aastakümnetel on Venemaal, aga ka Arktikas üldisemalt laienenud gaasi- ja naftatootmine. Kannatajaks on nii loodus kui ka põlisrahvad. Samas aga on põlisrahvad huvitatud maapõuest saadavast tulust. Senini on riigid põlisrahvaste huvisid paljuski eiranud, kuigi Kanada ja Ameerika Ühendriigid on hakanud üha rohkem maksma põlisrahvastele loodusvarade kasutamise eest kompensatsiooni ja andnud neile loodusvarade kasutamise üle üha enam otsustusõigust.

Hõimupäevade kava, esinejate tutvustused ja sümboolika leiab MTÜ Fenno-Ugria Asutuse kodulehelt.

Lisateave:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
6445119, 6445155, 644 9270
info at fennougria dot ee
www.fennougria.ee