Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Film Kazõmi sõjast võitis Rooma festivalil auhinna

23.10.2014

Filmilavastaja Aleksei Fedortšenko võitis Rooma filmifestivalil auhinna oma filmi eest, mis räägib Kazõmi sõjast ehk hantide ja neenetsite ülestõusust nõukogude valitsuse vastu.

Festivali vaatajad valisid Fedortšenko filmi "Revolutsiooni inglid" preemia "Tuleviku Marcus Aurelius" vääriliseks. Tänavu ei olnud festivalil professionaalset žüriid, võitjad valis publik.

Film räägib Obi-äärsete põlisrahvaste ülestõusust 1930. aastatel, kõik filmivõtted olid Handi-Mansimaal. Fedortšenko sõnas filmi tutvustuseks, et ta pole valinud konfliktis poolt. "Mul ei ole pahasid kangelasi, nad kõik on positiivsed, kuid sattusid raskesse aega kahe tsivilisatsiooni vahel."

Neenetsite ja hantide traditsioonilise eluviisi murdmise protsessi kujutatakse filmis läbi isiklike lugude ja sügavate uskumuste. Näidatakse nii põlisrahvaid endid kui ka neid harima saadetud kunstnikke, kelles režissöör on kokku võtnud Vene tolleaegse avangardi esindajate näo.

Fedortšenko on teinud juba mitu filmi Venemaa soome-ugri rahvastest. 2012. aastal osales ta samal Rooma filmifestivalil filmiga "Niidumaride taevased naised". Müstikasse kalduv film toona auhindu ei võitnud ning tekitas ka maride seas mõningat kriitikat rahvakommete väidetavalt ebaadekvaatse kujutamise pärast.

2010. aastal valmis Vene režissööril film "Tsiitsitajad" väljasurnud soome-ugri rahvast merjalastest, mis sai sama aasta Veneetsia filmifestivalil kolm väiksemat auhinda. Eelmistes filmides on peaosalisi mänginud Narvast pärit näitlejanna Julia Aug, tänavuses filmis lööb kaasa tema tütar Polina Aug (pildil).

ТАСС: Российский режиссер Алексей Федорченко получил почетную награду Римского кинофестиваляКиноблог "Букварь": "Ангелы революции" (2014) Пятерка новых кадров