Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

Mordva rahva organisatsiooni juhiks sai Juri Mišanin

27.10.2014

Главный редактор «Финно-угорской газеты» Юрий МишанинReedel lõppes Mordvamaal Saranskis mordva (ersa ja mokša) rahva 6. kongress, kus mordva rahva regioonidevahelise organisatsiooni uueks esimeheks valiti Juri Mišanin.

Soome-ugri liikumise aktivistidele hästi tuttav Mišanin (pildil) on juba aasta Mordva riikliku ülikooli filoloogiateaduskonna dekaan, ta on filoloogiadoktor ning ajakirjandusosakonna professor. Ühtlasi juhib ta ka soome-ugri rahvaste Volga keskust.

Valitsuse esindaja tänas kongressil endist esimeest Mihhail Mosinit, kes oli Mišanini eelkäija ka ülikoolis, olles ligi 30 aastat filoloogiateaduskonna dekaan.

Peale mordva rahva organisatsiooni esimehe valiti ühendusele ka uus täitevkomitee esimees, kelleks sai ajalooprofessor, endine rahvastikupoliitika minister Aleksandr Luzgin. Täitevkomiteesse valiti 58 liiget.

Kongress töötas Venemaa soome-ugri piirkondades tuntud mudeli järgi: ühised plenaaristungid ja töö sektsioonides. Sektsioonid olid pühendatud rahvuspoliitika ja õiguse, vabaühenduste ja võimuorganite suhete, keele ja rahvusliku hariduse, rahvuskultuuri ja meedia, demograafia ning rahva vaimse ja füüsilise tervise probleemide ja saavutuste üle arutlemisele.

Kongressi lõpupäeval avati Atjaševos rahvuskultuuri ja käsitöö keskus, Saranskis aga esimese maailmasõja kangelaste mälestusmärk ja renoveerimisjärgselt ka ersa muuseum.

Pidulikel üritustel osalesid Mordva vabariigi juht Vladimir Volkov ja asekultuuriminister Jelena Milovzorova, kirjutab ajaleht Izvestija Mordovii. "Volkov märkis, et kõik kongressil kõlanud ettepanekud vormistatakse käskudena järgnevaks viieks aastaks."

Ersa rahvusliikumise üks liidreid ja ersade õiguste eest seisja Grigori Mussaljov käis aga kongressimaja ees meelt avaldamas. Facebooki-leht Mastor Erzjan kirjutab, et ersa rahva injazor (rahvusliikumise liider) protestis fiktiivse matusekongressi vastu.

Samas avaldatud pildil hoiab ta kahte loosungit, millest üks kutsub ersa rahvast päästma ja säilitama, teine aga kuulutab, et ersad on oma vabariigis heidikud.Известия Мордовии: Председателем Межрегиональной организации мордовского народа избран Юрий Мишанин