Pärnu mnt 28, Tallinn 10141  Tel +372 644 5119  info at fennougria dot ee

PÖFFil näidatakse filmi Kazõmi sõjast

17.11.2014

Pimedate Ööde filmifestivali rahvusvahelises võistlusprogrammis saab näha Venemaa filmilavastaja Aleksei Fedortšenko uut filmi "Revolutsiooni inglid", mis räägib Kazõmi sõjast ehk hantide ja neenetsite ülestõusust nõukogude võimu vastu.

Tallinnas jõuab tänavu valminud film ekraanile 18. novembril kell 18.30 ja 19. novembril kell 19.15 Coca-Cola Plazas, Tartus 25. novembril Elektriteatris.

"Aleksei Fedortšenko film mängib kadunud ajastuga, manades vaataja ette 1920ndate avangardkino vaimu. Tegelikult on linaloo tegevuse toimumisaasta 1934. Veetlev komissar Polina saab ülesandeks kokku panna agitgrupp, et sellega reisida ääremaile, Obi jõe äärde hantide juurde.

Idealistlikest kunstiinimestest koosneva kirju seltskonna missioon on tutvustada vene kultuuri ning meelitada kohalikke oma vanu eluviise hülgama. Esmapilgul soodsalt alanud ettevõtmine saab aga uue suuna, kui uustulnukad põlisrahva pühapaikadesse üleolevalt suhtuvad ja šamaanide viha enda peale tõmbavad..." kirjutab festivali filmitutvustuses Martin Oja.

"Linateose taustal on reaalsed sündmused, täpsemalt Kazõmi sõda – hantide vastupanu vene kolonisaatoreile. "Revolutsiooni inglid" kombineerib mõistagi ajalugu ümber, näidates imperialiste läbinisti positiivses valguses ja jättes mainimata hantide vastased julmad repressioonid. Siiski on tegu omapärase, ootamatustest tulvil filmiga, mille suurimad tõmbenumbrid on silmapaistev vene näitlejakoolitus ning maagilise realismi maiku võimendav kunstiline kujundus."

Fedortšenko film "Revolutsiooni inglid" pälvis Rooma filmifestivalil preemia "Tuleviku Marcus Aurelius". Tänavu ei olnud sellel festivalil professionaalset žüriid, võitjad valis publik.

Fedortšenko on teinud juba mitu filmi Venemaa soome-ugri rahvastest. 2012. aastal osales ta samal Rooma filmifestivalil filmiga "Niidumaride taevased naised". Müstikasse kalduv film toona auhindu ei võitnud ning tekitas ka maride seas mõningat kriitikat rahvakommete väidetavalt ebaadekvaatse kujutamise pärast.

2010. aastal valmis Vene režissööril film "Tsiitsitajad" väljasurnud soome-ugri rahvast merjalastest, mis sai sama aasta Veneetsia filmifestivalil kolm väiksemat auhinda. Eelmistes filmides on peaosalisi mänginud Narvast pärit näitlejanna Julia Aug, tänavuses filmis lööb kaasa tema tütar Polina Aug.

PÖFF: Revolutsiooni inglid